Daktilo, 1829 yılında William Austin Burt tarafından patenti alınan, mürekkepli bir sistem yardımıyla klavyede basmış olduğunuz harflerin kağıda dökülmesine yarayan bir makinedir. Patenti William Austin Burt tarafından 1829 yılında alınmış olsa da,  daktilonun icadı çok daha eskiye dayanmaktadır. Buna göre harfleri bir kağıda yazabilecek ilk makine 1575 yılında Francesco Rampazetto tarafından geliştirilmiştir. 1801 yılında ise Pellegrino Turri tarafından ilk daktilo ortaya çıkarılmıştır. Pellegrino Turri bu makineyi kör kız kardeşinin yazı yazabilmesi için geliştirmiştir. 1865 yılında Rasmus Malling – Hansen tarafından ilk ticari olarak satılan daktilo icat edilmiştir. İlk pratik daktilonun yapımı ise 1868 yılında Sholes tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yazı İçeriği

Daktilonun Çeşitleri Nelerdir?

Daktilo çeşitleri, çalışma prensibine göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda daktilo çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Mekanik Daktilo: Elektriksiz daktilo çeşididir. Mekanik bir sistem ile çalışmaktadır. Temel çalışma prensibinde parmakla kuvvetli bir şekilde tuşa vurulduğunda kaldıraç tertibatında bastığınız harfin bulunduğu tuş kalkarak şeride vurmakta ve şerit kağıtta iz bırakmaktadır. Bu sayede yazı yazma işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • Elektrikli Daktilo: Mekanik daktilo ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Ancak 1961’den beri yazı topu sistemi bulunmaktadır. Buna göre yazı topu dönerek ilgili harfe gelmekte ve iz bırakmaktadır.
  • Elektronik Daktilo: Papatya şeklindeki disk üzerinde harfler bulunmaktadır. Oldukça sessiz bir çalışma imkanı sunması en büyük avantajıdır. Ekranlı ve ekransız olarak sunulan modelleri bulunmaktadır. Bunun yanında hafızalı modelleri de bulunmaktadır. Bu modellerde kişilerin yazmış oldukları yazılar hafızaya alınmaktadır. Bu sayede gerekli düzeltmeler sonraki bir zamanda yapılabilmektedir. Son olarak silme özelliği bulunması da bir diğer avantajlı noktasıdır.

Günümüzde Daktilo Kullanımı

Günümüzde daktilo üretimi yapılmaktadır. Eskisi kadar popüler bir makine olduğunu söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte daktilonun bazı avantajlı yönleri bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında en önemlisi, daktilo kullanımında elektrik ihtiyacı olmamasıdır. Elektrik kullanımı gerektirmemesi nedeniyle günümüzde de özellikle Latin Amerika, Hindistan ve Afrika’da yaygın olarak kullanılabilmektedir. 2011 yılında son daktilo üreticisinin artık üretim yapmayacağına dair haberler çıkmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu haberlerin yalan olduğu, günümüzde halen daktilo üretiminin ve kullanımının devam ettiği açık bir şekilde bilinmektedir.

1 Yorum

  1. İnsanların ihtiyaçları için bir şeyler tasarlaması ve bunu bir buluş olarak ortaya çıkarmaları aslında çok da zor değil bunu icat eden kişi yada kişiler ihtiyacı birebir gördüğü ve canlı bir model ile ihtiyaca yönelik buluşu ile daha kolay bir yol izlemekte daktiloda bu şekilde de icat edildi ve geliştirildi. Tabi bundan 40 sene öncesinin vazgeçilmezi olmuştur daktilo hatta bazı yazarların amblemi dahi olmuştur evinde daktilo varsa ya gazeteci yada yazardır derlerdi. Şimdi, ise daktilo antikacılarda satılıyor yada eskiyen raflarda atmaya kıyamayan yaşlıların hatıralarında kaldı geleceğin vazgeçilmezi bilgisayar her şeyi avucunun içine aldı. Daktilo bana göre artık güzel bir nostalji.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz