Uzun zamandır biriktirdiğiniz öz niteliklerin ve okuldaki notlarınızın, bir iş bulma konusunda yeterli olduğu günler geride kaldı. Artık, benzer niteliklere sahip pek çok insanla yarışırken, sizi ve CV’nizi kalabalığın önüne çıkarabilmek için yapabildiğiniz kadar çok şey yapmanız önemli. ”Ne iş olsa yaparım” dememeniz için önümüzde ki yaz, bunun için doğru zaman olabilir. Şimdi, üniversiteden mezun olmadan önce, CV’nizi güçlendirme zamanı! İşte, iş bulmanızı kolaylaştıracak 6 ipucu…

  1. Bir LinkedIn Hesabı Oluşturun

LinkedIn, tüm öğrencilerin kullanması gereken değerli bir araçtır. Yaz tatili boyunca; LinkedIn sayfanızı güncelleyin, becerilerinizi sergileyin, öz geçmişinizi güçlendirin ve sizinle benzer fikirlere sahip insanlarla bağlantı kurmak için çalışın.

  1. İş Bağlantısı Kurabileceğiniz Etkinliklere Katılın

Mezun olduktan sonra yer aldığınız sektörden insanlarla ilişkiler kurmak, mezun olduktan kısa bir süre sonra sektörde yer almak isteyen herkes için inanılmaz derecede önemlidir. Sektörden insanlarla yüz yüze görüşmek, iletişim kurmanın en iyi yoludur ve bunun için, yaşadığınız şehirde düzenlenen bazı iş etkinliklerine katılmanız gerekecek.Alternatif olarak, Facebook veya LinkedIn alanınızla ilgili grupları aramayı deneyebilir ve daha sonra bunlara kabul edildikten sonra diğer üyelerle sohbet edebilirsiniz.

  1. Katılabileceğiniz Bir Staj Programı Bulun

Staj yapmak, çalışmak istediğiniz sektörü anlamanız için harika bir yoldur. Stajlar, genel olarak 1 ile 4 ay arasında sürer. Bazılarında maaş vardır, bazıları ise yalnızca yol masraflarını karşılamayı teklif eder; ancak hepsi size gerçek bir iş deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Mezun olduktan sonra birçok işveren, seçtiğiniz kariyer yoluna adanmış olduğunuzu ve bu alanda deneyim sahibi olduğunuzu görmek ister. Bu yaz stajyer olarak çalışmak, CV’niz de iş deneyimlerinizin de yer almasının harika bir yoludur.

  1. Bir Hayır Kurumuna Gönüllü Olun

Gönüllü olmak, Gönüllülük, diğer insanlar için iyi bir şey yapmaya zaman ayırmaya istekli olduğunuzu kanıtladığından, CV’nize katkı sağlamak için her zaman harika bir yol olacaktır. Belirli bir nedenden dolayı bir ilgi ya da tutkuya sahip olmak, iş görüşmelerinde büyük bir konuşma noktası olma konusunda da size yardımcı olacak.

  1. Yeni Bir Yetenek Geliştirin

Bu yazı, yeni bir beceriyi geliştirerek geçirin. Bu, CV’nize yeni bir nitelik kazandırmanın yanı sıra, öğrenme süreci motivasyon seviyenizi yüksek tutacak ve Eylül ayı geldiğinde, okula geçişinizi kolaylaştıracaktır.

  1. Ehliyet Alın

Henüz araba kullanmayı öğrenmediniz mi? Şehir merkezinden uzaklaşan şirketlerin sayısı arttığından, araba kullanmayı bilmeniz gerekir. Ayrıca bugün artık pek çok şirket, çalışanlarının ehliyete sahip olmasını talep ediyor. Bu nedenle, CV’nize ehliyetinizin olduğunu eklemek, başvuru yapabileceğiniz pozisyonların sayısını arttıracaktır.

Yukarıda belirttiğimiz ipuçları sizlere iş bulma konusunda garanti vermez ancak iş başvurusu yapacağınız firmanın, insan kaynaklarıyla görüştüğünüzde, karşılarında çok daha güçlü olmanızı sağlayacak ipuçlarıdır. Burada bilinmesi gereken bir durum var ki, siz diğer adayları değil, diğer adaylar sizin varlığınızdan tedirgin olsun. İşte bu sayede, sizde iyi bir iş sahibi olabilirsiniz.

1 Yorum

  1. 6 madde sıralamışsınız hepsi de doğru ama öyle bir durum söz konusu ki anlattıklarınızla bir işe girmek çok zor ülkede işsizlik almış balını gitmiş. Her üç gençten bir tanesi işsiz durumda genç nüfusu çok olan bir ülke olduğumuzdan bu oran diğer ülkelere göre çok yüksek olmakta Ülkede gelir adaletsizliği olduğu sürece de iş bulma konusunda özellikle üniversite mezunları çok zor iş bulacaktır ne iş olursa yaparım diyecek bir mühendis alıyorlar işe ve mühendislik dışlında her işi yaptırıyorlar işte bu yanlış herkes emek vererek eğitimini tamamlayıp mesleki alanda en iyi yere gelmesi doğal olarak beklenen iken gelinen durum ne iş olursa olsun yaparım beyimden öteye gidemiyor. Bir yerde amcası dayısı olan şanslı ise iş bulabiliyor. Yani anlayacağınız durum bundan ibaret

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz