CS:GO’nun bundan tam olarak seki yıl önce yani 2012’de yayınlanması ve buna müteakip Counter Strike’ın bir eSpor olarak tekrar canlanmasıyla birlikte oyun, insanların gözünde hiç olmadığı kadar büyüdü ve buna bağlı olarak pek çok taze kan bu furyaya dahil oldu. Zaten oyun dünyasının vazgeçilmez bir parçasıydı ancak 2012 yılında ki güncelleme ile tekrar en çok oynanan online oyunlar arasında kendini zirveye soktu. Siz de bu  popüler akıma yeni dahil olan oyunculardan biriyseniz, rekabetçi ortamda muhtemelen zorlanıyor ve oyun içi rütbe atlamak için kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi merak ediyorsunuz. Sizler için Counter Strike: Global Offensive’de kendinizi maksimum seviyede geliştirmenize yardımcı olacak püf noktaları derledik.

Henüz 1999 yılında bir başka oyun olan Half-Life modifikasyonu olarak oyun dünyasına giren Counter Strike, rekabetçi ortamda takdir edersiniz ki oynamaya başlamak için oldukça zor olmasıyla şöhret kazandı. Oyunu oynayan neredeyse herkesin, ilk oynamaya başladığında nasıl kötü hezimetler yaşadığına dair anlatacak hikayesi vardır. Bu konuda yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. Yeni başlayan bir oyuncuysanız, bilmeniz gereken bir şey varsa, o da 21 yıllık geçmişi olan bir oyunda sizin de bocalayacak olmanız gayet olası. Bunun dışında, korkmayan ve cesur biriyseniz ve kendinizi geliştirmek için yollar arıyorsanız yazımızı okumaya devam edip küçük notlar almaya başlasanız iyi edersiniz.

1. Çalışın, daha çok çalışın ve çalışmaktan asla sıkılmayın

Söz konusu oyun olan Counter Strike kesinlikle kolay süreç gerektirmeden aşina olacağınız bir oyun değil. Bir gecede ya da bir hafta içerisinde iyi bir oyuncu olmayacaksınız. Oyunda daha iyi olmak çevrenizde ki bu oyunu oynayan kişilerden daha iyi olmak için tek çıkar yol daha çok oynamak. Sadece bu oyunda değil! Hayatta ki pek çok şeyde ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar gelişirsiniz. Bu yazının geri kalanındaki maddeler, sizi sadece daha hızlı bir şekilde daha iyi olmanız için muhtemelen destekleyecektir. Bunlarla birlikte, kesin ve net bir kural var ki oyunda zaman harcamadan daha iyi olamayacağınızın garantisini gönülden verebiliriz. Öyle ki 500 saatten fazla zaman geçirip, yine de orta seviyelere ancak çıkabilmiş sayısız oyuncu görebilirsiniz.

2. Size Uygun Olan Ayarları Öğrenin

Oyuna başlamadan önce, sizin için ya da bilgisayarınız için hangi görüntü, ses ve kontrol ayarlarının en uygun olduğunu test edin ve bu ayarları hem ezberleyip hem de kaydedin. İnternet üzerinden en iyi Counter Strike ayarı diye aramanız nafile! Belirli bir “en iyi” ayarın olmadığını bilmelisiniz. Kişisel tercihleriniz doğrultusunda yani saolak ya da sağlak hallerinizi ve mevcut donanımınızın el verdiği ölçüde size en uygun ayarları bulmalısınız. Ayrıca minimum olarak donanımınızın 64 fps(frames per second) alabildiğinizden kesinlikle emin olun. Bu sayı, Counter Strike: Global Offensive serverlerinin tick rate’idir.

3. Deathmatch Nedir? Nasıl Oynanır?

Deathmatch aslında bu oyunun içeriğinde olan bir moddur. Bu mod içinde round ve amaç yoktur. Oyun içi paranın da bir anlam ve önemi yoktur. Deathmatch modu Counter Strike silahlı çatışmasının en saf olduğu mod diyebiliriz. Hatta sıkıcı olan öldükten sonra yeniden doğmak için gerçek maçtaki gibi bir bekleme zamanının olmaması da, hangi silahların nasıl çalıştığını öğrenmeniz için en hızlı yol olmasını sağlayacaktır. Deathmatch, bilinmelidir ki sizlere takım taktiklerini veya amaçları öğreten bir mod değildir. Bunlar için diğer oyun modlarını oynamanız gerektiğini bilmenizi ister, ancak yine de muhtelif silahların geri tepme modellemelerini ve diğer davranış kalıplarını öğrenmeniz için bulunmaz bir nimettir.

4. Aim haritaları mutlaka oynayın

Her ne kadar bu yöntem eski moda bir çalışma olsa da, tüfek aim’inizi geliştirmek adına ideal pek çok harita mevcut. Bu haritalar, oyun geliştiricileri tarafından kusursuz nişan almanızı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Genel bir tanımlama yapacak isek, çoğunda botlara headshot yani kafa atışı yapmanız gerekir. Headshot’un Counter Strike oyununda galip gelmek için ne kadar güçlü bir yetenek olduğunu düşünürsek, bu haritaların size oyununuzda seviye atlamanız için ne kadar yardımcı olacağını öngörebilirsiniz.

5. Sosyal Medyada Profesyonelleri izleyin

CS:GO oyununda profesyoneller arasında ısınma maçlarını Twitch gibi stream hizmeti veren platformlar üzerinden düzenli bir şekilde yayınlayan pek çok isim var. Profesyonellerin sadece nasıl oynadığını izleyerek, takım ruhunu nasıl ortaya koyduklarını ve birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını görerek bile oyununuzu ileri düzey geliştirmeniz mümkün olacaktır. Profesyonellerin stream’lerini izlemenin yararsız olacağını boşuna zaman kaybettiğinizi, izleyerek zaman harcamaktansa oyunu daha çok oynayarak kendinizi geliştirmenin daha faydalı olacağını, bu şekilde gelişimin daha hızlı olacağını söyleyen görüşler olsa da, en azından size bir bakış açısı katması açısından faydası yadsınamaz.
Ayrıca yıl içerisinde, oyunla yakından ilişkili insanlar tarafından canlı sunulan Counter Strike: Global Offensive turnuvalarını takip etmeniz ve hatta katılmanız gelişiminizde büyük rol oynayacaktır.

6. Profesyonel oyuncularla oynayın

Servere girdiğiniz herhangi bir rekabetçi oyunda, ya da daha genel bir ifade ile hayatınızdaki her alanda sizden daha iyi insanlarla iç içe olmanız bu oyunda profesyonel olabilmeniz açısından çok faydalı olacaktır. Counter Strike: Global Offensive’de de bu durum farklı değil. Sizden daha iyi oyuncularla oynadığınız takdirde muhtemelen çok kötü hezimetler alacaksınız, ama çok daha hızlı gelişeceksiniz. Örnek olarak futbola yeni başladınız ve sürekli profesyonel futbolcularla antrenmena yaparak onlardan daha fazla bilgi toplayabilir ve futbolda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu kategoride de durum aynı bu şekildedir. Her ne kadar yenilgi üstüne yenilgi almak sinir bozucu ve motivasyon bozan bir olay olsa da, uzun vadede sizle başlarken aynı seviyede olan, fakat aynı seviye oyuncu gruplarıyla oynamaya devam eden oyuncuların önüne geçmiş olacaksınız.

7. Oyun içi silahlara odaklanın

Kendinizi bu oyunda geliştirmeye başladığınız dönemde üst düzey maçlara katılmaya başladıkça, aynı silahların sürekli kullanıldığını gözlemleyeceksiniz. Örneğin Terrorist grubunda oynarken AK-47 silahı, Counter Terrorist grubunda yer alırken M4A1-S, her iki tarafta da sıkça kullanılan M4A4 ve AWP gibi. Belli başlı silahları iyi kullanmayı öğrenirseniz oyun içinde farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Tüm bunların dışında yaygın kullanılan diğer ucuz silahları da öğrenmeniz sizin açınızdan iyi olur, fakat önceliğiniz değil.

8. Bu Oyunda Fare hassaslığını Çok Önemli

Profesyonel oyuncuların çoğu fare hassaslığı için 400 dpi, oyun içi 2,0 sensitivity ayarlarını kullanıyor. Bu ayarları kesinlikle kopyalamak zorunda değilsiniz, ancak fare hassaslığını düşürmenin aim’inize fazlasıyla olumlu etkiler yaratacağını bilmelisiniz.. Muhtemelen oyuna ilk başladığınız dönemde farenizi hiç olmadığı kadar fazla hareket ettirmek zorunda kalıp yadırgayacaksınız, ancak endişelenmeye gerek yok: Uzun vadede kazananlardan olacaksınız.

9. Haritanın önemli noktaları sizi bir adım öne taşır

Oynayacağınız her rekabetçi haritanın yaygın olarak kullanılan ve öğrenmeniz gereken önemli noktaları vardır. Bunları öğrenmeniz oyun içinde daha fazla kill almanıza katkı sağlayacaktır.. Her şeyden önce Counter Strike’ın bir takım oyunu olduğunu unutmamalısınız! Takım arkadaşlarınızla koordineli bir şekilde hareket etmeniz için belli başlı kalıpları ve haritayı iyi öğrenmeniz gerekiyor. Herkes oyun içinde görevini en iyi şekilde yapar ve disiplinden çıkmaz ise, sizi yenebilecek takım sizinle eş değer takımlar olacaktır.

10. Counter Strike ekonomisini bilmelisiniz

Counter Strike: Global Offensive’i oyununda stratejik açıdan zenginleştiren önemli detaylardan biri de oyunun taban ekonomisidir. Oynanan ya da oynanacak her round’un sonunda kazansanız da kaybetseniz de belirli bir miktar oyun içi para kazanacaksınız (Tabi ki round’u kazanan bir sonraki için daha fazla kazanıyor).

Bir diğer detay ise oluşturacağınız takımda ki oyuncuların bu oyunu iyi biliyor olmasıdır. Yani yeni başlayan bir kadroda yer almak yerine birbirini tanıyan bir ekibe giriş yapmanız daha iyi olacaktır. Bunun dışında ekibinizde ki herkesin yeterince donanımlı olduğundan emin olmanız rekabetçi maçlarda başarılı olmanız açısından büyük öneme sahip. Gerekirse bir ya da daha fazla round sadece pistol’lerle idare edin ve para biriktirince üst düzey silahlara geçin. Her round başı takım arkadaşları para biriktirirken anlamsız bir şekilde para çarçur eden oyunculardan olmayın!

1 Yorum

  1. counter strike 1.5 ve half life ile İnternet kafeler de sabahladığını hatırladım bir an nostalji yaşadım vay be ne günlerdi ama geride kaldı çünkü o oyunların altından çok sular aktı mesela 2004 yılında ubisoft tarafından piyasaya çıkan far cry oyunu ortalığı yaktı kavurdu. Aslında 2 oyunda strateji oyunu ama birinde hep aynı amaca yönelik oynuyorsun ama diğerinde en az 22 bölüm var ve her bölüm başlı başına bir macera ama yinede cs go efsanedir. Son olarak Far Cry 5 piyasayı yıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz