coronavirus-belirtileri
coronavirus-belirtileri

Dünya’nın ortak konularının en önemlisi bu aralar hiç şüphesiz coronavirüs salgınıdır. Bilmeyenler ve merak edilenlerle ilgili olarak birkaç bilgiyi ele almak gerekirse; bu virüs ilk olarak 1960’lı yılların başında ortaya çıktı. nCov olarak bilinen bu virüsün yıllar içerisinde birçok çeşidi çıkmış olsa da 2019 yılının sonunda tekrardan ortaya çıkan bu virüs, dünyada hızla yayılmakta ve çok fazla can almakta. Sanayinin durmasına, ulaşımın kısıtlanmasına, ülkelerde önlemler alınmasına sebep olan bu hastalığın 2 aylık süreçte aldığı can sayısı ise 2000’i geçiyor. Hastalığı daha yakından inceleyecek olursak;

Coronavirüs Belirtileri

Genellikle her sene kış aylarında yakalandığımız grip ya da nezle ile oldukça benzer özellikler taşıyan coronavirüs, ayırt edici bir belirtiye sahip değildir. Başlıca belirtilerine baktığımız zaman, kuru öksürük, kusma, bulantı, iştahsızlık, yüksek ateş, solunum yetmezliği, nefes darlığı, boğaz ağrısı, burunda akıntı, vücutta ağrı gibi çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Yüksek ateşli bir grip geçiriyor ve yukarıdaki belirtiler varsa hastaneye bu şüphe ile başvuru yapıp incelenmesini talep edebilirsiniz.

Coronavirüs için Riskli Yaş Grupları

Çin’in Wuhan kentinde yayılmaya başlayan ve sonrasında 27 ülkeye yayılan 2000’den fazla can alan bu hastalığın verileri analiz edildiğinde riskli yaş grupları arasında yaşlılar, bağışıklığı çökerten hastalığın olduğu kişiler ve kanser hastaları coronavirüs yakalandıkları zaman ölümle sonuçlanabilmektedir. Gençlerde ve diğer yaş gruplarında sağlıklı olan kişilerde ağır etkiler gösterse de ölümcül sonuçların olması daha zor ihtimal olarak ön plana çıkıyor.

Coronavirüsten Korunmak İçin Öneriler

Her geçen gün daha hızla yayılan bu virüsler için alınacak bazı önlemler bu hastalığı kapmanızı büyük oranda engelleyecektir. Bu önerilere baktığımızda gün içerisinde sık sık elinizi anti bakteriyel sabunlarla yıkamaya özen gösterin. Yıkama süreniz en az 20 saniye boyunca sürmesine dikkat edin. Küçük çocuklarda hijyen bilinci daha düşük olduğu için bu konuda sürekli uyarın ve siz çocuklarınızın ellerini yıkamaya özen gösterin. Toplu ortamlarda ağız ve burun deliklerinizi kapatmaya, grip olan kişilerden, öksüren kişilerden uzak durmaya çalışın. Hayvanlarla temas etmekten kaçının, iyi pişirilmemiş hayvansal gıdaları tüketmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz