Kolera, veba, su çiçeği, domuz gribi, İspanyol gribi ve Aids! Ortaya çıktıkları dönemlerde çaresi bulunamamış ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuş, ölümcül bulaşıcı hastalıklar! Bugün bu hastalıklardan Aids dışında hepsinin bir tedavisi bulunuyor. Aids ise sadece kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaştığı için gerekli önlemleri aldığınız sürece endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. En azından yakın zamana kadar endişe duymanızı gerektiren bir durum yoktu. Ancak dünyamızın tedavisi olmayan yeni bir hastalığı daha var.

Yazı İçeriği

2019-nCov DİĞER ADIYLA CORONA VİRÜS!

Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde ortaya çıkmasıyla birlikte onu Wuhan Virüsü olarak da duymuş olabilirsiniz. Corona Virüsünün diğer hastalıklardan ayıran en önemli özelliği yazının başında da belirttiğimiz, milyonlarca insanın yaşamına son veren ölümcül virüsler gibi bulaşıcı olmasıdır. Bu virüsün en korkutucu yanı ise bu hastalığa sahip birisine sarılmanız bile o virüsün vücudunuza yerleşecek kadar kolay bulaşmasıdır. Corona kuşkusuz çok sinsi bir virüs diyebiliriz. O sizi öldürmeye başlayana kadar vücudunuza yerleştiğini anlayamazsınız bile! Çünkü belirtileri hemen hemen hepimizin her dönem yaşadığı grip ile aynı. Corona vücudunuza yerleştiğinde burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yüksek ateş, hapşırık ve halsizlik gibi artık o kadar önem vermediğimiz şeylerle size zarar vermeye başlıyor. Siz grip oldum diye düşünürken o vücudunuzu ilmik ilmik ele geçiriyor. Corona, zamanla bağışıklık sisteminizi çökertip akciğerlerinizi ve böbreklerinizi iflas ettiriyor. Sonunda da sizi acı dolu bir ölüme sevk ediyor.

Ölümcül virüsün kaynağı henüz kesin olarak bilinmiyor. Aslında Çinli komplo teorisyenlerin bir fikri var. Onlara göre bu virüs Amerikan laboratuvarlarda üretilmiş ve Çin’e gönderilmiş. Bu sayede Çin hastalıktan kırılırken, Amerika bu virüsün tedavisini milyonlarca dolara başka ülkelere satıp, zenginliğine zenginlik katacakmış. Siz onlara bakmayın! İnsanoğlunun kendi suçunu kabul etmeyip suçu başkalarına atmak gibi bir huyu var maalesef. Evet biyolojik savaş bir gerçek! Amerika Birleşik Devletleri de pek masum bir ülke değil. Dünyada ki pek çok ölümün ve ölümcül şeylerin sebebi onlar olsa da bu virüsün kaynağı onlar değil. Tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş hastalıkların hemen hemen hepsinin kaynağı aslında bir yerde insanlardır. Yüz milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan kara veba insanların pisliği ve kedileri öldürmeleri sebebiyle sayıları artan fareler yüzünden yayılmıştır. Bugün hala tedavisi bulunamayan ve ortaya çıktığı 1960 yılından bu yana 65 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan Aids aslında insanlarda değil, maymunlarda görülen bir hastalıktı.

1960 yılında aids hastası bir maymun ile ilişkiye giren bir insan yüzünden bu hastalık hala aramızda ve öldürmeye devam ediyor. Bugün insanlığı tehdit eden 2019 enCov yani Corona virüsü ise aslında vahşi hayvanlarda ve yarasalarda görülen bir virüs türü! Tesadüfe bakın ki, bu virüsün insanlarda ilk olarak ortaya çıktığı yer olan Çin’in Wuhan şehrinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri, tahmin edeceğiniz üzere yarasa çorbası! Tıpkı 1960 yılında tecavüz edilen o maymunun aidsli olması gibi bir tesadüf buda! İnsanların hiç bir suçu yok. İnsanların hiç bir suçu yok değil mi? Kesin bu virüs laboratuvarlarda üretilmiştir öyle değil mi? Aksini düşünmeye ne gerek var…

Bakın elbette her kültüre sahip duymamız gerekir. Özellikle Doğu Asya ülkelerinde tüketilen ve bize çok tuhaf gelen ve hatta midemizi bulandıran yiyecekler, onların kültürü olabilir. Ama doğanın bir dengesi var. Onu bozamayız. Yarasa gibi vahşi hayvanlar ve biz insanlar, besin zincirinin çok farklı yerlerindeyiz. İnsanlık, tarihi boyunca ne zaman doğanın dengesine aykırı bir şey yapsa bedelinin muhakkak ödemiştir. Şimdi ise yeni bir bedel ödeme zamanı!

İnsanlık İçin Yeniden Bedel Ödeme Zamanı Gelmemeli! 

Peki, bizden binlece kilometre uzakta, bizimle hiç alakası olmayan bir şekilde ortaya çıkan Corona virüsten nasıl korunmalıyız?  Çin’de virüsün görüldüğü şehirler çoktan karantina altına alındı. İnsanların maske takmadan sokağa çıkması yasak. Toplu taşımalar tümüyle durduruldu. İnsanların birbiriyle yakın temasta bulunmak zorunda kalacağı alanlar kapattılar. Çin’in tüm hava alanlarında ve ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülkenin hava limanlarında kontrol noktaları kuruldu. Yani virüsün yayılmaması için gerekli önlemler çoktan alındı. Ama Corona, çok kolay bulaşan bir virüs. Üstelik ihmalkar ve umursamaz insanların sayısı, azımsanmayacak kadar çok! Bunları göz önünde bulunduracak olursak virüsün yayılma olasılığının hiç de az olmadığını söyleyebiliriz. Ama merak etmeyin. Corona virüsünün tedavisi üzerinde çok sıkı çalışmalar yapılıyor. Er ya da geç bu hastalığın tedavisi mutlaka bulunacaktır.

Bulunmasa bile yayılması elbette durdurulacaktır. İnsanlık onu yok etmeye çalışan her hastalığı yendiği gibi onu da yenecektir. Fakat bu mücadelenin sonunda ne kadar kayıp veririz, orası meçhul! Bizlerinde tedavi bulunana kadar yada hastalığın yayılması durdurulana kadar almamız gereken birkaç önlem var. İlki gribe yada soğuk algınlığına benzer belirtilerle karşılaşmamız halinde direk hastaneye gitmemiz gerekmektedir. Başta da söylediğim gibi Corona çok sinsi bir virüs. İlk belirtileri grip ile birebir aynı! Yataklara düşüne kadar hastaneye gitmemek gibi huyunuz olabilir. Ancak bu durumda her türlü riski göz önünde bulundurmak gerek. Abarttığımızı büyüttüğümüzü, gereksiz evham yaptığımız hatta insanları korkuttuğumuzu söyleyenler olacaktır elbet. Ama unutmayın ki, virüse yakalanmak durumunda tehlikede olan yalnızca siz değil, çevrenizde ki herkes olacaktır. Bu yüzden her ihtimali düşünün ve gerekirse abartıp birazda kendinizi korkutup o doktora gidin. Bir diğer önem ise hasta olan insanlardan mümkün olduğunca uzak durma ve onlara ilk fırsatta doktora gitmelerini önermek olacak. Üçüncü ve son önemli konu ise aslında her daim almamız gereken bir önlem! Artık ellerimizi daha fazla, sık sık yıkama ve çevrenizi temiz tutmamız gerekmektedir. Unutmayın! Sizi ve sevdiklerinizin hayatını kurtaracak kadar önemli.

1 Yorum

  1. Corona virüsü maalesef tüm dünyada can aldı ve Can almaya devam ediyor bu hastalığın bir tedavisi yok nasıl tedavi edilir herhangi bir aşısı mevcut mu bu gibi bilgiler tutarlı değil her kafadan ses çıkıyor asparagas haberler her yerde dolanıyor önlem alınıyor mu bu tüm dünya geneline bakarsak göreceli biz Türkiye’ye bakalım ülkemizde vaka sayısı 100 ve üstü oldu ölen sayısına 1 kişi deniyor bu da net bir bilgi değil halen önlem alınmış değil acil olmadığı sürece evden çıkmayın ellerinizi yıkayın tarzında bilgilendirmeden başka bir şey yaptığımız yok bu salgın bize ne öğretti derseniz biraz komik gelecek size bu salgından öğrendiğimiz şey sadece ellerimizi nasıl yıkarız onu öğrendik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz