Coin Dünyası mı Koyun Dünyası mı Thodex Gerçeği

Bugün bu yazımızda, kripto para sektörüne giren ya da girecek olan genç arkadaşlara naçizane bazı önerilerde bulunmak istedik. Başlıkta da göreceğiniz üzere Coin dünyası aslında kendi düşünceleriniz, kendi fikirleriniz ile yola çıkmaktansa çevremizde ki insanların düşünceleri ile yola çıkmayı daha güvenli buluyoruz. Kripto paralar ile ilgili pek çok tavsiye niteliği tavsiye makaleler, videolar bulabiliyoruz. Bu yazının genel amacı bu kripto para borsasında nasıl hareket etmeniz gerektiğini ve kısa bir süre önce kullanıcılarını çok ciddi mağdur eden ve muhtemelen Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgununu yapan Thodex isimli kripto para borsası hakkında olacak.

Coin Dünyasında Koyun Olmayın!

Öncelikle bilmeniz gereken bir konu var ki, yatırım tavsiyesi vermek ülkemizde ki kanunlar nezdinde kesinlikle yasaktır. O yüzden ilk tavsiyemiz, çevrenizde ki insanlara tavsiye vermek konusunda geri adım atmanızı ve insanlara tavsiye vererek mağdur edebileceğinizi lütfen unutmayınız. Yine coin dünyası içinde sürekli dinleyen ve dinlediklerini uygulayan birisi olmamalısınız. Başlıkta da dile getirdiğimiz üzere eğer koyun olursanız, mutlak suretle kaybedeceğinizi lütfen unutmayınız. Bu arada yazımızı okuduktan sonra Hangi Alana Yatırım Yapmalıyım başlıklı konumuza göz atabilirsiniz. Bu konuda reel olarak iş hayatında hangi alanlar iş yapabilir hakkında bilgiler vermektedir.

Kripto para sektörünün bir furya olduğunu düşünenler elbette var. Bu sektörde çok ciddi kazançlar elde edenlerde var. Ancak temkinli yaklaşmak ve yatırım yapacağınız borsa şirketini araştırıp seçmek çok önemlidir. Aramızda örneğin binance bizi tokatlayabilir diye düşünen var mı? Muhtemelen yoktur çünkü firma hem global hem de bizce bu sektörün tek büyük firmasıdır. Yatırımınız ile alakalı değil de paranızı nasıl kaptırmamanız gerektiği ile alakalı tavsiyelerde bulunmak isteriz. Peki nasıl?

Coin Dünyası mı Koyun Dünyası mı Thodex Gerçeği

Yeni Bir Tosuncuk Vakası Olabilir mi?

Kısa bir süre önce Türkiye’de faaliyet gösteren Thodex isimli kripto para alım satım sitesi alışa gelmemiş bir durum yarattı. Bir borsa sitesi düşünün ki, değil 12 saat 1 saat kapansa bile çok ciddi mağduriyetlere yol açabilir. Bu firma ilk olarak sistemsel bir sorun yaşandığını ve 5-12 saat arası platformu bakıma aldıklarını dile getirdi. Daha sonra ikinci bir açıklama yapıldı ve bu seferde Thodex isimli borsa sitesine yurtdışı kaynaklı yatırımcılardan yeni ortaklık teklifi aldıklarını ve bu görüşme nedeniyle siteyi kapattıklarını dile getirdi.

Bundan sonra ise insanlar Thodex’e karşı olan önyargıları kabardı ve güven oranı hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Platformun toplamda 391 bin kullanıcısı olması nedeniyle, yatırımcılar panikle şirketi Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettiler. Olaya perspektif açıdan baktığımızda insanları mağdur etmek adına hemen hemen her olay yaşandı. Gelin bunlara göz atalım;

Öncelikle Coin dünyası içinde yer alan hatta hiç bir bilgisi olmadan bu piyasaya yeni girmiş insanların bile tahmin edebileceği bir vurgun hikayesinin başında olabiliriz. Firmanın yapmış olduğu 3 adet açıklama mevcut. Bu üç açıklamaya baktığımızda tezatlıklar almış başını gidiyor. İlk önce sistemsel bir sorun yaşandığını ve Thodex güncellemesi yapıldığı beyan edildi. Daha sonra 2. bir açıklama yapıldı ve bu seferde şirkete yabancı yatırımcılar tarafından ortaklık teklifi geldiğini ve bu görüşmelerin devam ettiği bu nedenle şuan için hizmet verilmediği dile getirildi.

Coin Dünyası mı Koyun Dünyası mı Thodex Gerçeği-3

Bir yatırımcı olduğunuzu düşünün ve ortalama işlem hacmi 40 milyon $ olan bir borsa şirketine ortak olacaksınız. Ortak olacağınız kişiler hizmeti bir süreliğine durduruyor ve insanlar mağdur oluyor. Firmaya karşı güven kaybı çok hızlı yükseliyor. Siz yatırımcı olarak o işe ortak olmak ister misiniz? İnsanların Thodex firmasına karşı olan güven sorunu buradan başladı aslında. İnsanları kandırmaya yönelik gereksiz bir açıklama yapıldı.

Thodex Mağdurları Düşünüyor

Kripto para borsasında bir şirkete güveniyor ve yatırım yapıyorsunuz. Şirket gereksiz ve profesyonel olmayan bir açıklama ile insanları bir nebze olsun rahatlatmaya çalışıyor. Yaptıkları son açıklamaya göz atmak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz. Son açıklama ise şirketin sahibi tarafından yapılmış. İnsanların tedirgin olmasının başlıca nedeni, Thodex kurucusu olan Faruk Fatih Özer isimli kişi tüm sosyal medya hesaplarını bu olay yaşandıktan sonra kapattı. Kendisi yine olayın yaşandığı gün hava alanından Arnavutluk’a gittiği öğrenildi. Tüm bunlar üst üste geldiğinde yeni bir tosuncuk vakası ile karşılaştıklarını düşünmeye başladılar.

İyi niyetli düşünmek lazım ancak eğer bu firma insanları mağdur etmeyecekse, şunu dile getirmeliyiz ki, yapılan açıklamalar çok amatörce ve bu açıklamalar mutlaka müşteri kaybına yol açacaktır. Firma sahibi bunları göze alabilir mi? Burası biraz muamma diyebiliriz. Eğer gerçekten tosuncuk vakası olursa, bu durum Türk kripto borsa firmalarını dahi çok ciddi etkileyecektir. Umarız insanlar mağdur olmaz ve Coin dünyası içinde koyun olmak yerine bilinçli ve global platformları tercih ederler.

Sizin de bu konu hakkında düşünceleriniz varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz