Bu yazının temelinde CDN’nin kökeni ya da tarihçesi hakkında bilgi vermek olmayacak ancak herkesin o çok merak ettiği soruyu CDN yararları nedir sorusunun detaylı olarak cevabına ulaşacağız. Özellikle İnternet dünyasına yeni katılmış ya da bir süredir blog yazılarını yayınlayan, bunun dışında sitemiz gibi geniş kitleye hizmet veren siteler zamanla performans düşüklüğü yaşamaya başlıyor. Bunun nedeni sadece yazılım güncellemesinin yapılmaması ile alakalı olmayıp, genellikle günlük olarak siteye yüklenen verilerin zamanla devasa boyutlara ulaşmasının sebebi ile sorunlar oluşuyor. Dilerseniz sitenizde CDN kurmadan önce neler yapılması gerektiğine detaylı olarak bakalım.

Yazı İçeriği

CDN Kurulmadan Önce Mutlaka Yapılması Gerekenler

Cdn hizmeti almadan önce bu hizmetin sitenizde randımanlı yani maksimum performans ile etki gösterebilmesi için yapmanız gereken bazı çalışmalar vardır. Bunlardan ilki sitenizde Database temizliği ve sitenizde etkisini alamadığınız içeriklerin tamamen kaldırılması gerekmetedir. Örneğin bir yıl önce giriş yaptığınız bir makale Google tarafından sinyal almıyorsa, yaptığınız analizlerde sitenize ziyaretçi getirmiyorsa o içeriği sitenizden tamamen kaldırmalısınız. Sadece sitenizden kaldırmakla kalmayıp Google Webmaster aracından da ilgili içeriğin linkini kaldırmanız gerekiyor. Ön eleme ile tespit ettiğiniz bu çöp içerikleri kaldırdıktan sonra site artığı olarak adlandırdığımız görselleri tespit edip yine hosting ya da sunucumuzdan kaldırmamız gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonra site trafiğinize uygun Cdn paketi seçip satın alabilirsiniz.

CDN Nasıl Hizmet Veriyor?

Uzun haliyle Content Delivery Network olan ancak kısa ismi CDN ile bilinen bu hizmetin genel tanımı dağıtım ağı olarak adlandırabiliriz. Örnek verecek olursak Konya’da yaşayan bir ziyaretçi olduğunuzu düşünün. Bu sitenin ana sunucusu ise İstanbul olarak düşünelim. Siz Konya üzerinden sitemizi ziyaret ettiğinizde CDN hizmeti site sitemizi Ankara sunucusundan gösteriyor. Buda siteye çok daha hızlı girmenize olanak sağlıyor. Bundan dolayı hizmet alacağınız CDN firmalarının lokasyon sayılarına dikkat etmenizi hatta minimum 5 olmak üzere daha yüksek sunucu sayısı olan firmalardan bu hizmet satın almanızı tavsiye ediyorum. Sormak ya da merak ettiğiniz tüm soruları konu altında bulunan yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayınız.

 

3 YORUMLAR

  1. Bildiğim kadarıyla CDN yüksek performans sağlayan dayanıklı içerik ağı diye biliyorum ve bu konuda araştırma yaparak sitem için bir firmayla anlaşma yapmıştım. Sanırım Cloudways firmasıydı aylık 7 tl gibi bir ücret ile 1 sene kullanmıştım ama pek bir yararını görememiştim sitenizin hiti çok yüksek ve indirme yapılan durumlar söz konusu ise bu sistemi kullanmayı önerebilirim ama kendi halinde bir site ve trafik normal ise boş yere para vereceğiniz bir durum olur. Yazınızda hız olarak işe yarayacağını belirtmişsiniz evet bu konuda işe yarayabilir merkez olarak Ankara baz alınır Adana’dan ulaşan birine Ankara merkez olarak ip verebilir evet bu durum altında düşünülürse kullanılması mantıklı görünüyor.

  2. Türkçe dilinde karşılığı sanırım “içerik dağıtım ağı” olarak geçmektedir cdn, boyutu yüksek olan internet sitelerinde barınan verilerin, farklı sunucularda barındırılmasını amaçlar. Bu sayede farklı coğrafi konumlarda yer alan ziyaretçiler kendilerine yakın olan sunucudan en hızlı olarak erişime sahip olurlar. Kısaca kullanıcı dostudur, kullanıcıyı bekletmeden en hızlı şekilde içeriğe ulaştırmaya yarar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz