Soğuk havaları mı seversiniz yoksa sıcak havaya mı? Cevabınız sıcaksa, bugün listedeki yerleri seveceksiniz. Ama bazıları sizin için bile fazla olabilir. Hadi dünyada ki en sıcak yerler nereler, keşfetmeye başlayalım. Klimaları açın. Başlıyoruz.

7- Yakan Gökdelen

Bombeli bir yapısı olan bu ilginç gökdelen Londra’da bulunuyor. Ama asıl ilginç olan sadece dış görünüşü değil. Bina inşa edilirken mimari bir hata yapılmış ve bu yüzden dış kaplamasında ki aynalı camlar güneş ışınlarını aşağıdaki sokağa dik bir şekilde yansıtıyor. Yani bir nevi devasa bir büyüteç gibi çalışıyor. Aşağıda ne varsa yakıp geçiyor. Arabalar eriyor. Kafelerin duvarları ve eşyaları zarar görüyor. İnsanların şikayetleri üzerine binanın dış camları siyah filtreleri ile kaplandı. Isı biraz düştü ama yine de oradan geçerken hızlı olmakta fayda var.

6- Eriyen Asfalt

Küresel ısınma tüm dünyayı tehdit ediyor ve bazı ülkelerde bu durum daha fazla hissediliyor. Bunların başında da Avustralya var. Sıcaklar yüzünden ülke çapında yangınlar yaşanıyor. 2019 yılında 46 dereceye kadar çıkan sıcak dalgası yüzünden asfaltlar eridi ve yoldan geçen tüm arabaların lastikleri kullanılmaz hale geldi. Tren yollarındaki demirler yumuldu. Bu ülkede her yıl sıcaklıklar gitgide artıyor ve olur da buralarda parmak arası terlikle yürümeye kalkarsanız terlikleriniz bile eriyebilir.

5- Kaynar Göl!

Şimdi de Karayipler’de bir ülke olan Dominika’a gidiyoruz. Neden mi? Çünkü dünyanın en sıcak gölü burada. Kaynayan göl olarak bilinen bu göl bir yanardağ patlaması sonucu oluşmuş ve sıcaklığı 92 dereceye kadar çıkıyor. Yani neredeyse suyun kaynama noktasına yakın. Buraya rehberler ile gidip gölde yumurta başlayabilirsiniz. Ama onu sakın bir kaplıca ile karıştırmayın. Çünkü bu göle rahatlamak için girmeye kalkarsanız yanarsınız. Halbuki mavi rengiyle dışarıdan ne kadar da güzel görünüyor değil mi?

4- Çöl Sıcağı

Yıllar boyunca dünyanın en sıcak noktası neresidir? Tartışmaları sürdü durdu. Ta ki uydular ile yeryüzünün sıcaklıkları ölçülerine kadar. Ve 7 yıl süren araştırmalar sonucunda bilin bakalım en sıcak nokta neresi çıktı? Cevap Lut Çölü, İran sınırları içerisinde bulunan bu çölde yaklaşık yetmiş dereceye kadar çıkıyor. Araştırma için gidenler bile bu sıcak еsnasında zor şartlarda çalışıyorlar. Eğer oraya hiç bir korumanıza olmadan gitmeye kalkarsanız kısa sürede susuzluktan vücudunuz iflas edebilir. Yine de burayı görmek ister miydiniz? Sanırım ben isterim.

3- Yanan Dağlar

Ismi duyunca aklımıza yanardağlar gelmesin. Bunlar Çin’de bulunan yanan dağlar. Kırmızı kum taşından oluşan bu bölgedeki tepeler sıcak altında alev gibi göründükleri için bu ismi almışlar. Hatta burası ünlü ticaret yolu İpek Yolu’nun geçtiği yerlerden biridir. Yazın sıcaklıklar 80 dereceye kadar çıkabiliyor. Normal şartlarda buraya turistik geziler yapılsa da sıcaklıklar arttığında bölgeye girilmesi kesinlikle yasak.

2- Ölüm Vadisi

Burası Güney Kaliforniya’da bulunan bir Çöl Vadisidir ve Kuzey Amerika’daki en sıcak yerdir. Burada ölçülen en yüksek sıcaklık 57.7 derecedir. Peki bu ismi nereden almıştır? 1850’lerde Amerika’daki altın arama çılgınlıkları esnasında bir grup insan evlerine dönerken kısayol olsun diye bu vadiden geçmeye karar verirler. Ama çok yakıcı bir sıcak ile karşılaşırlar ve yanlarında yeterli su olmadığı için vadiyi geçene kadar susuzluktan hayatlarını kaybederler. İşte bu yüzden bu vadi hazırlıksız gidenler için bir ölüm vadisidir. Birinci maddeyi açıklamadan önce bu yazıyı sevdiyseniz sosyal hesaplarınızda paylamşmayı lütfen unutmayınız.

Listemizin bir numarası dünyanın en sıcak noktası. Ve işte karşınızda 2019 19 yılının en sıcak ülkesi ödülünü alan yer Kuveyt

Arap Yarımadası’nın kuzeydoğusunda bulunan bu ülke dünyanın en sıcak ülkesi olma ünvanına sahip. Ülke çapında sıcaklık yer yer değişse de bugüne dek ölçülen en yüksek sıcaklık 63 derecedir. Bir klasik olan asfaltta yumurta kırıp pişirmeyi burada deneyebilirsiniz. Ama gün içinde dışarıda dolaşmak veya kapalı araçların içinde kalmak birçok insan için sakıncalı.

Etrafta kendi kendine yanan ağaçlar, eriyen trafik lambaları gibi şeyleri görürseniz şaşırmayın. Bu zamana kadar bulunduğunuz en sıcak yer neresiydi? Yorumlarda yazın, bir sonraki yazıda görüşürüz. Şimdilik hoşçakalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz