Knediniz ile ilgili daha doğrusu insanlar hakkında ne biliyorsunuz? Neredeyse kusursuz bir anantomiyle yaşama hayat veren insanlar hakkında, vücudunuz hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgiyi sizler için derledik. Dilerseniz başlayalım.

Yazı İçeriği

10- Cildin Dört Farklı Rengi

Aslında cilt Kremsi beyazdır. Yüzeye yakın kan damarlar hafif kırmızılık, sarı bir pigment ise ton verir. Son olarak ultraviyole ışınlarına karşı yürüyen melamin normalde sehpaya tonunda iken yoğun güneşe maruz kalınca siyah renk verir. Farklı oranlarda karışan bu dört ton dünya yüzeyindeki insanların ten renklerini oluşturur.

9- Gülmenin Etkisi

Gülmek de esnemek gibi bulaşıcı ve sosyal bir etkileşim sağlar. Işitilen bir kahkaha, beyinin yüz hareketlerini kontrol eden bölgesini uyarır ve taklit edilebilir. Taklit sosyal ilişkilerde önemli rol oynar. Hapşırmak, gülmek, ağlamak, esnemek, grup içinde güçlü bir bağ kurmanın yolları olabilir.

8- Beyin ve Diş

Evrim mükemmel değil. Eğer olsaydı 20 yaş dişlerimiz yerine kanatlarımız olurdu. Gereksiz olduğu için çene cerrahinin müdahale ettiği 20’lik dişleriniz. Eskiden etleri çiğneyebilmek için azı dişi yerine kullanılırdı. Beynimiz geliştikçe çene kimliğimizin yapısı da değişti, işlevini kaybeden bu dişler ağzımızın içinde hem kalabalık yapıyor hem de bize pahalıya mal oluyor.

7- Tüylü Hücreler

Sindirimden işitmeye kadar birçok fonksiyonun çalışmasına yardımcı olan, ince tüylü organeller vücudumuzun birçok hücresinde bulunur. Örneğin burnumuzda ki tüyler sümüğü burun boşluğundan boğaza doğru çeker. Soğuk havada görevini yapamayan tüyler kışın akan bir burunla gitmenize neden olur.

6- Ergenlik

Ergenlik sadece dış görünüşü değil, beyni yapısında değiştirir. Hormonların öncülük ettiği değişimlerin vücudumuzun gelişimi ve üremeye hazırlanması için gerekli olduğunu biliyoruz. Peki ergenlik neden bu kadar rahatsız edici bir süreç? Testesteron gibi hormonlar beyindeki nöronların girişimini etkiler. Beyin yapısındaki değişiklikler de davranışlara yansıyabilir. Apati doğru karar vermeme ve duygusal karmaşa görülebilir.

5- Yumurtalıklar

40 50 yaşlarına ulaşan çoğu kadın da hormon seviyelerini kontrol eden ve yumurtayı döllenme hazırlayan aylık adet döngüsü durur. Yumurtalıklar gün geçtikçe daha az östrojen üretmeye başlar. Vücutta fiziksel ve duygusal değişimler gözlenir. Gelişmesini tamamlamış yumurta foliküllerine yumurta salımı düzensizleşir. Ortalama ergen kız çocuğu 34 gün gelişmesini tamamlamış. Yumurta foliküllerine sahiptir? Bunların sadece 350 kadarı yaşamı boyunca olgunlaşır. Kullanılmayan yumurta folikülleri ise zaman içerisinde bozulur. Ufukta potansiyel bir gebelik görmeyince BEYİN yumurta salımını durdurabilir.

4- İnme Nedir?

Beynimiz toplam vücut varlığımızın yüzde 2’sini oluşturmasına rağmen vücudumuzdaki besin oksijenin yüzde 20’sini kullanır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için üç ana atardamar sürekli olarak beyni besler. Bu damarlarda oluşabilecek bir tıkanma, beyin hücrelerini aç bırakarak işlevlerini zayıflatır. Buna inme denir.

3- Kemikler

Kemliklerimiz, organ ve kasları destekler. Aynı zamanda kalsiyum seviyesini dengeler. Kemikler, sinir ve kasların çalışmasını sağlayan fosfor ve kalsiyum içerir. Eğer bu mineraller yetersizse bazı hormonlar kemiği parçalayarak vücudun kalsiyum ihtiyacını buradan karşılar.

2- Vücut Pozisyonu

Anılar çoğunlukla duyularımız vasıtası ile somutlaşan, bir koku, bir ses insanın çocukluğuna geri götürebilir. Bağlantılar net veya anlaşılmaz olabilir. 2007 yılında yapılan bir araştırma geçmişiniz de yaşadıklarınızı daha iyi hatırlayabilmek için o anki poza benzer bir pozisyon almanız gerektiğini söylüyor.

1- Mide Aşındırıcı Sıvı Salgılar

Hiç bir hava alanı güvenliğinin el koyamayacağı tehlikeli bir sıvı bulunduruyoruz sinir sistemimizde! Mide hücrelerimiz sanayide metal işlemede kullanılan hidroklorik asit adlı aşındırıcı bir sıvı salgılar. Mide duvarımızın mukus tabakası, çeliğin pas tutmasını engelleyen bu zehirli sıvının sindirim sistemine zarar vermeden yediklerimizi öğütmemizi etmemizi sağlar.

BONUS: LUNULA

Tırnak diplerindeki beyazlıklara lunula deniliyor. Öncelikle uzmanlar bu lekelerin ciddi hastalıkların habercisi olduğunu belirtiyor. O yüzden önlem almakta fayda olacaktır. İnsanların tırnak diplerinde ki bu yarım daire belirli bir şekilde görünür. Baş parmaklarda ki lunula eksikliği psikolojik hastalıkların varlığını işaret edebilir. Buda zeká gelişiminizi büyük ölçüde etkiliyor.

Bu konuda bilmeniz gereken önemli bilgilere yer verdik. Eğer bu tarz yazıların daha sık yayınlanmasını isterseniz, yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz