Birçok insan adrenalin dolu deneyimler yaşamayı sever. Adrenalini en fazla olan şeylerden biri de bungee jumping. Bu spor da diğer extreme sporlar yani aksiyon sporları gibi gerekli ekipmanlar sağlanarak eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. Nerede, nasıl yapılacağını öğrenmeden önce nasıl bir spor olduğu araştırılabilir.

Bungee jumping Türkçe ne anlama geliyor?

Kelime anlamlarına bakıldığında bungee jumping lastikli atlayış olarak da adlandırılabilir. Kelime anlamından da kısaca anlaşıldığı gibi bu spor, bir lastiğe bağlı olarak yüksek bir yerden atlayarak yapılır.

Hangi ekipmanlar kullanılır?

Lastiğin esneklik kat sayısı, atlanılan yükseklik, yük dağılımı ve denge gibi oldukça önemli faktörler vardır. Bunların hesaplamaları mutlaka yapılmalıdır. Bu hesaplamalar ve terimler düşünüldüğünde aslında genel anlamda tüm spor dalları eğitim amaçlı, dersler konusunda dikkat çekmek için bir araç olarak da kullanılabilir.

Bungee jumping için olan temel malzeme elbette lastik. Bu özel lastiklerin sayısı da atlayışı yapacak kişinin kilosuna göre hesaplanır. Amaç atlayan kişinin üzerinde oluşan kuvvetleri dengeleyerek konforlu bir atlayış sağlamanın yanında elbette güvenliktir.

Ayak, vücut kolonları da kullanılan önemli malzemelerdendir. Bu kolonlar sizi sarıp kuvvetleri dengeli bir şekilde dağıtır. Bağlantıları sağlamak için de çelik kilitler kullanılır. Tüm malzemelerin sağlamlığı her atlayış öncesi mutlaka denetlenir.

Bungee jumping nerede yapılır?

Bungee jumping için yeterli olacak yükseklik ve ekipmanlar ayarlandıktan sonra atlamaya uygun yer seçimine geçilir. Ülkemizde genellikle vinç yardımı ile oluşturulan platformlardan atlayış yapılır. Bu platformlar daha çok boş alanlara kurulur. Yani bungee jumping için alanın uygunluğu dışında bir yer sınırlaması yoktur.

Bungee jupming nasıl yapılır?

Bungee jumping yapabilmek için önemli sağlık sorunlarınızın olmaması gerekir. Kalp rahatsızlığı, eklem sorunları ya da fıtık gibi hastalıkları olan kişiler bu spordan kaçınmalı ya da mutlaka hekimine danışmalıdır. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan kişiler kesinlikle atlayış yapmamalıdır. Bebeğin sarsılmasına neden olacağından tehlike yaratabilir.

Sağlık konusunda bir sorunu olmayan kişiler atlayış yapılacak yere çıkarılır. Kolonlar ve çelik kilitler ile tüm ekipmanlar güvenli bir şekilde kişinin üzerine bağlanır. Son kontroller yapıldıktan sonra atlayış zamanı!

Atlayıştan sonra heyecan dolu düşüşün ardından lastik sayesinde yavaşlanır ve durulur. Ardından lastiğin geri çekişi ile tekrar yükselinir. Bu salınım 4 ya da 5 tur devam eder. Salınım durduktan sonra güvenli bir şekilde yere iniş yaptırılır.

Tüm bu heyecanı izlemek için go pro kamera ile kayıt yapabilir, heyecanınızı birçok kişi ile paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Bu sporu daha önce deneyimleme şansım olmadı fakat çok merak ediyorum. Bir gün mutlaka serbest atlayışı gerçekleştireceğim. Konuyu okuduğumda bile heyecanlandığım bir durum nasıl atlayacağım nasıl cesaret edeceğim bilmiyorum. Deyim yerindeyse akıl işi değil ? bu atlayışı kabul etmek de atlamak da cesaret işi atlayanlara imreniyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz