Uzun zamandır girmek istediğimiz bu başlığı soru olarak fazlasıyla yönelten kişi oldu. Özellikle Corona Virüs sonrası kurumsal olarak reelde eğitim veren firmaların online eğitim sistemi kurma araştırmasına yardımcı olabilmek adına bir konu hazırlamak istedik. Bildiğiniz üzere online dışı eğitim veren çoğu firma artık eksikliklerini fark etti ve artık öğrencilerine, müşterilerine İnternet üzerinden hizmet vermeye başladılar. Eğer sizinde bu konuda eksik olan ihtiyaçlarınız varsa bugün anlatacağımız sistem ile bu ihtiyacınızı kolay ve sorunsuz bir şekilde çözeceksiniz. Dilerseniz İnternet üzerinden konferans sistemi nasıl kurulur? Hangi sistemi kurulmalıdır sorusuna cevap arayalım.

BigBlueButton Nedir?

BigBlueButton İnternet üzerinden canlı konferans yapılabilen bir sistemdir. Yani özel bir eğitim kurumu için özel kurslar için mutlaka olması gereken, reelde katılım sayısı sınırlı olup BigBlueButton ile sınırsız öğrencinin eğitime katılabileceği bir sistemden bahsediyoruz. Bu nedenle özellikle konferans ile hizmet veren kurumların mutlaka Online eğitim sistemi kurmalarında büyük fayda vardır.

Bu yazılıma detaylı olarak geçiş yapacak olursak, aslında bir scriptten demek yerine BigBlueButton’a server diyebiliriz. Normal şartlarda kurulum yapacak kişinin iyi derecede Linux bilgisinin olması gerekiyor. Ama dert etmeyin! Sitemizde bulunan BigBlueButton Kurulumu başlıklı konumuzda canlı konferans sistemi nasıl kurulur konusunda detaylı bilgiler yer almaktadır.

Big Blue Button kurulumu için nelere gereksinim var? Şimdide bu konuya geçiş yapalım.

  • 1 adet Ubuntu 16.04 İşletim Sistemli VPS. Bununla ilgili araştırma yaparsanız sorunsuz hizmet sağlayan köklü hosting şirketleri vardır. Diğer Linux dağıtımlarında (Örneğin Centos) destek olmadığını söylemiş yapımcı.2020’de gelebileceğini söylemiş Google Destek gruplarında.
  • BIND DNS (Domain atama ve SSL Kurulumu İçin şart.Google Chrome Kamera ve Mikrofon paylaşımında SSL’i şart tutuyor. Bunun için yine VPS satın aldığınız hosting şirketinde ücreti karşılığında SSL alabilirsiniz. Safari ve Firefox’da SSL olmadan da kullanabilirsiniz).
  • Açıkçası vereceğiniz eğitim ya da konferans da çok yüksek Bandwith (Sesli ve görüntülü eğitim olacaksa alınması şarttır. Çünkü bu durum Bandwith adeta sömürür hem ses hem video transferinde )

Minimum VPS gereksinimleri :

  • En az  4 Core İşlemci
  • En az 8 GB Ram olmalıdır.

Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra yukarıda verdiğimiz linkten nasıl kurulum yapacağınıza dair bilgilendirmeler yapılmıştır. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz