Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı, stresli ve hızlı yaşadığımız bu yüzyılda çok sık rastladığımız bir rahatsızlık olduğu için bu rahatsızlığı gidermek için baş ağrısı giderme yöntemleri farklılık taşıyor. Bu yöntemlerin arasındaki doğrular ve yanlışlar kişiye ve rahatsızlığına göre değişiklik gösterdiği için geçmeyen baş ağrılarında doktorunuza başvurmanız da tavsiye ediliyor. Peki baş ağrısına ne iyi gelir? Konumuzun devamında bu soruya detaylı olarak cevap bulacaksınız.

Yazı İçeriği

Baş Ağrısı Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Baş ağrısı gidermek için evde pratik şu yöntemleri denemeniz mümkün;
• Özellikle migren nedenli baş ağrılarında ışıktan uzak karanlık ortamlarda kalmak baş ağrısını hafifletecek yöntemlerdendir.
• Fazla kafein kullanımından baş ağrısı çekmiyor iseniz kahve ve çay gibi kafein içeren besinleri tüketmeniz baş ağrınıza iyi gelecektir.
Baş ağrısına iyi gelenler denildiğinde boyna veya başınızdaki ağrı bölgelerine masaj yapmak en kolay yapılan ve bilinen yöntemdir. Genellikle stresten meydana gelen baş ağrıları için iyi bir çözümdür. Bu arada bu konuyu okuduktan sonra stresten kurtulmak başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.
• Yine stresten kaynaklanan baş ağrılarında gevşeme ve yoga hareketleri yapmanız da baş ağrınızı hafifletecektir.

Baş Ağrısı Giderme Yöntemleri Nelerdir

• Şapka kullanımına alışkın değilseniz veya saçlarınızı alıştığınızın dışında sıkı bağladıysanız bu baş ağrısına sebep olmaktadır. Nedensiz diye düşündüğünüz ağrılarınızın çözümü şapkanızı çıkarmak ya da saç tokanızı gevşetmek olabilir.
• Ilık bir duş veya ısı kullanımı da baş ağrınızı hafifletecek yöntemlerdendir.
• Baş ağrısı nedeninize göre eğer migrenden dolayı ağrı yaşıyorsanız soğuk pres, buz koyma gibi yollara başvurabilirsiniz.
• Baş ağrınızın nedeni doktor teşhisli bir hastalık ise doktorunuzun önerdiği düzenli ilaç kullanımı önemlidir. Ancak stres veya yorgunluktan oluşan baş ağrılarında uyumak, melisa çayı gibi dinlendirici çaylar içmek, elma yemek kısa süreli çözüm önerileridir.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı nedenleri oluşum yöntemine göre farklılık taşıyabilmektedir. Eğer ağrı sadece baş ağrısından ibaret ve başka bir sağlık sorunu ile birlikte değilse bu primer baş ağrısıdır. Başka nedenler ile birlikte gelen baş ağrıları ise sekonder baş ağrılarıdır.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Migren: En çok duyulan primer baş ağrılarından olan migren, çoğunlukla yüzün yarısını etkileyen şiddetli baş ağrılarıdır. Migrenin kronik ve kronik olmayan bazı alt türleri vardır. Kronik migren bir ayda neredeyse 15 kadar baş ağrısı yapabilmektedir. Ek olarak kadınlarda migren olma ihtimali erkeklere göre daha fazladır.
Gerilim Tipi Ağrı: Primer baş ağrısı çeşitlerinden olan ve sıkça görülen bu ağrı tipi, vücuttaki stres veya uzun süreli yanlış oturma düzeninden dolayı meydana gelmektedir.
Küme Tipi Ağrı: Bu baş ağrısı çok şiddetli olmasa da ardından göz sulanması ve burun akıntısı gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Uzun süre de devam edebilen kimi zaman günde birkaç sefer gelen bu ağrıların nedeni kesin olarak bilinmemektedir.
Nevraljik Tipi Ağrı: Uzun süreli veya soğuk havaya maruz kalma, nikotin ve kafein gibi maddelerin fazla alımı, dolaşım bozuklukları gibi sorunlardan kaynaklanan nevraljik tipi ağrı; ani elektrik çarpımı gibi hissedilmektedir.
Yüksek Tansiyondan Meydana Gelen Baş Ağrısı: Tansiyonun yani kan basıncının yükseldiği zamanlarda baş ağrısı meydana gelebilmektedir. Hipertansiyon adı verilen bu yükselmede kişilerin başının iki tarafı da etkilenmektedir. Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı; görme kaybı, uyuşukluk gibi farklı belirtileri de yanına getirebilmektedir. Bu nedenden oluşan baş ağrısı tedavisi de mümkün olan bir hastalıktır.

Baş Ağrısı Giderme Yöntemleri Nelerdir

Bu yöntemlerin yanında baş ağrısı için evde geçirme yöntemleri geçerli olmuyor ve kronik bir şekilde baş ağrınız devam ediyorsa, mutlaka doktora başvurmanız tavsiye edilir.

1 Yorum

  1. Ağrı kesici iyi gelir demeyeceğim:) ama ağrının nereden kaynaklandığını bilmek lazım mesela tansiyon hastalığınız var ise ve tansiyon yüksekliği nedeniyle bir baş ağrınız var ise tansiyonu dengeleyerek baş ağrısını geçirebilirsiniz. Ben tansiyon nedeniyle başım ağrıdığında Pancar turşusunun suyundan bir çay bardağı içer ve anında ağrının kesildiğini bilirim. Tabi bu turşu bana göre tuzu az.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz