bahar-aylarinda-ders-calismak
bahar-aylarinda-ders-calismak

Uzun süredir ülke genelinde devam eden yağışlı ve soğuk havalar 19 Şubat 2020 tarihi ile havaya cemre düşmesi olayı ardından ısınmaya başlayacak. 10 Mart’a kadar sırasıyla suya sonra da toprağa düşecek cemre sonrası mevsim olarak bahara geçiş yapacağız ve yaklaşık 6 ay boyunca sürekli olarak artan sıcaklıkları göreceğiz. Tabii ki uzun süredir soğuk ve yağışlı havanın kişilerde getirdiği bir bunalım durumu güneşin ortaya çıkması, havaların ısınması ile insanlarda keyfiyet ve gevşemeye yol açarken bu durumu abartan birçok üniversite öğrencisi, YKS hazırlık sürecinde bu son evreyi tamamlayamayıp sınavlarını kötü bir şekilde geçirerek hayallerini bir sene ertelemek zorunda kalmaktadırlar. Bu tür bir durum ile karşılaşmamak için bahar aylarında bir öğrencinin motivasyonunu nasıl yüksek tutacağını bilmesi, sınavın son anına kadar düzenli ve disiplinli olmasının yanı sıra başarıyı da beraberinde getirecektir. Peki neler yapmalısınız?

Hayallerinizi Her Sabah Tekrar Edin

Üniversite sınavlarına hazırlanırken ders konuları, günlük yaşam sizi monoton bir sürecin içine sürükleyerek sınavlardan kopmanızı sağlayabilir. Bunun için yola neden çıktığınızı, hedeflediğiniz üniversiteyi hedeflediğiniz bölümü her sabah kendinize hatırlatın. Üniversitelerin internet sayfalarında yer alan görseller, imkânlar, eğitim seçenekleri gibi konulara göz atarak motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Haftanın Bir Gününü Eğlencenize Ayırın

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin en çok düştüğü hatalardan biri de haftanın her gününü ders çalışmaya ayırmaktır. Her şeyde olduğu gibi çok fazla ders çalışmakta zarar verir. Haftada bir gün ya da gerçekten içiniz rahat etmiyorsa en azından bir gün öğlen 14:00’dan yatıncaya kadar sosyalleşmenize zaman ayırın. Arkadaşlarınızla buluşabilir, sinemaya gidebilir, bisiklet sürebilir ya da spor yapabilirsiniz. Hafta içerisinde yapılan bir günlük etkinlik YKS sürecinde sizi oldukça rahatlatacaktır.

Rehberlik Derslerine Katılın

Üniversite süreci geniş kapsamlı bir bilgi gerektiren süreçtir. YKS için çok fazla öğrenmeniz gereken bilgi var bunun için alanında uzman olan profesyonellerden rehberlik dersleri almak ve internet ortamında bu konu ile ilgili videoları izlemek sizi motive edebilir ve çalışma sürecinizdeki temponuzu arttırmanıza yardımcı olabilir. Peki sizin sınavlarda düşen motivasyonunuzu yükseltecek etkenler nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz