Bu yazı için öyle bir hazırlık yaptık ki, yeryüzünde bir öğrencinin asla öğrencisi olmak istemeyeceği 3 okulu araştırıp bulduk. Listeyi daha fazla da uzatabilirdik ancak bu 3 okul bugüne kadar gidip hiç sevmediğiniz okullarında üzerinde! Bazı okullarda boşanma, hastalık, obezite kelimeleri psikolojik açıdan rahatsız edici kelime sayılıp yasak olsa da bu listede daha garip kurallar var diyebiliriz. Dilerseniz şimdi bu 3 okul hangi ülkede ve hangi kuralları ile bizi şaşırtacak, öğrenelim.

Yazı İçeriği

3- Çin

Çin’deki okulların ne kadar disiplinli olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. İşte o kurallara bir yenisi daha eklendi. İlkokul öğrencileri kitapları okurken kafalarını öne çok eğilmesinler diye masalara metal çubuklar takıldı. Böylece öğrenciler okurken kambur durmuyor, veya kitaba çok yaklaşarak gözlerini bozmuyorlar. İstendiğinde metal çubuklar aşağıya da indirilebiliyor. Yetkililere göre bu oldukça iyi bir önlem. Ama dışarında baktığınızda pek de rahat durmuyor!

2- California

Okulda yasaklanmasını bekleyeceğiniz en son şey nedir? Doğru cevap sözlük! Ama buda oldu. California devlet okullarında 9 ve 10 yaşında ki öğrencilerin sözlük kullanması yasaklandı. Okul yönetimi sözlüklerde kötü veya edepsiz olarak tabir edilen sözcüklerinde bulunduğunu ve çocukların bunları okuyarak terbiyelerinin bozulmasından endişelendiklerini açıkladılar. Yani kimin sözlükten okuduğu bir kelimeden terbiyesi bozulabilir ki? Asıl o yaşta sözlük kullanmayı öğrenmeyen bir çocuğun dil bilgisi bozulabilir. Siz ne dersiniz?

En garip okul kuralını öğrenmeye hazır mısınız?

1-Tayland

Her okulda, üniversitede veya herhangi bir eğitimin kurumunda yasak olan şey nedir? Tabi ki kopya çekmek. Ama bu yasaklar öğrencileri durdurmuyor ve çeşitli teknikler geliştiriyorlar. İşte Taylandın başkenti Bangkok’da ki Kasetsart Üniversitesi bu konuya kesin bir çözüm buldu. At gözlüğü! Öğrencilere kağıttan veya karton kutudan yapılan şu tip kafalıklar taktılar.

Böylece sağına soluna bakamayan öğrencilerin kopya çekmesi engellendi. Daha sonra ise bu uygulama tüm ülkede bir gelenek haline geldi. Başka okullarda da uygulanmaya başlandı. Yine olan zavallı öğrencilere oldu 🙂 Peki sizin okul hayatınızda karşılaştığınız en garip kural neydi? Yorumlara yazmayı unutmayın.

1 Yorum

  1. Çok ilginç bir yazı okudum diyebilirim 🙂 Çin de ki durum tam bir saçmalık gerçi hangi biri doğru ki hepsi saçma çocuk kambur olmasın diye yok efendim sözlük ahlak bozuyormuş millet ne yapacağını şaşırmış. Evet gelelim bizim öğrencilik dönemimize ben 40 yaşındayım liseden 1997 yılında mezun oldum okulda bir seviye vardı ne kadar da haylaz olsak öğretmenimize saygı vardı. At gözlüğü olmazdı ama sınavlarda da kopya çekmeyen öğrenci az bulunurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz