Arıların bal petekleri neden altıgendir? Bal peteklerinin neden üçgen, beşgen, sekizgen değilde altıgen olduğunu merak etmeyenimiz yoktur. Arılar ihtiyaçtan fazla ürettikleri ballarını depolamak için her defasında altıgen bir petek ürerler. Bu matematik hiç şaşmaz ve şüphesiz ki bu bir mucizedir.

Matematikçilere göre bir alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şekil altıgendir. Eğer daire biçimli petekleri olsaydı aralarda boşluklar oluşacaktı. Aynı şekilde beşgen biçimli peteklerde de boşluklar olacaktı. Üçgen ya da dörtgen biçimli petekleri olsaydı boşluk kalmayacaktı ancak bunlarda da daha fazla malzeme kullanılması gerekecekti. Arıların en az balmumu ile en çok bal depolayabilen en ideal yapı olan altıgeni keşfi, matematikçilerin bu bilgiyi keşfinden çok eskidir. Yani arılar bilimsel gerçeklerden habersiz olabilecek en uygun şekli kullanmaktadırlar.

İşçi arıların hummalı çalışmalarıyla inşa ettikleri bal petekleri son derece hassastır. Ortalama duvar kalınlıkları 0.1 milimetre dir. Bu ortalama değerden sapma ise en fazla 0, 002 milimetre kadardır. Peteklerin inşasında uyulan geometrik kaidelerinin ne derece ideal olduğunu anlayabilmek için matematiki bir bakış açısına sahip olmak yeterlidir. Arılar bal mumunu karınları altında yer alan bezlerin salgısı ile yapar.

Ağız kısmından dışarıya çıkan bal mumunun salgılanması için sıcaklığın 35 derece olması gerekir. Bal mumu üretimi çok fazla enerji gerektirir. Yeni bir yuva yapacaklarında, eğer mesafe uygunsa eski yuvalarından bal mumu taşırlar. Arılar petek inşaatına 2 3 ayrı yerden başlar ve aynı anda 2 3 dizi şeklinde peteği örerler. Farklı arılar farklı yerlerden altıgen yapımına başlamasına rağmen ölçüler değişmez. Arılar bu altıgenleri birbirine ekleyerek peteği örerler ve sonunda ortada buluşurlar. Yamasız görüntüdeki peteklerse bir mühendislik harikasıdır.

Arıların altıgen mucizeleri GSM operatörlerinin baz istasyonu yapımlarına da ilham vermiştir. Bir GSM operatörünün en önemli harcaması baz istasyonlarıdır. Baz istasyonları ile tanımlanan her hücre teoride altıgen kabul edilir. Gerçek hayatta bu ideale ulaşmak mümkün olmasa da hesaplamalar bunun üzerine yapılır. Altıgen olmasının faydalarına ek olarak hücreler arasında boşluk kalmaması ve kapsanmayan alan olmaması, üçgen ve kareye göre çok daha az komşusunun olması. Bir eşkenar üçgenin 12 karenin 8 altıgenin ise 6 komşusu vardır. Komşu hücreler de aynı frekansın tekrar kullanılamaması sebebiyle komşu sayısı ne kadar fazla olursa bir hücrede o kadar az kanal kullanılacak ve verim düşecektir.

Komşu sayısının az olması frekansın tekrar kullanımını artırır ve aynı anda daha fazla abonenin konuşmasını sağlar.

Dipnot Arılar 1 kilogram balmumu yapmak için 10 ila 25 kilogram arası bal tüketirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz