Araştırma Görevlisi

Araştırma görevlisi nedir ne iş yapar? Araştırma görevlisi olmak için şartlar nelerdir? Akademik basamağın ilki olan araştırma görevlisi için aranan özellikleri ve gelişmeleri yazdık.. Araştırma görevlisi, akademik olarak öğretim yardımcıları olarak tanımlanmaktadır. Genel anlamda araştırma görevlisi ise yükseköğretim kurumlarının bünyesinde yapılan inceleme, araştırma ve deney gibi süreçlerde yardımcı olma görevi ile birlikte verilen diğer görevleri yerine getiren kişiler şeklinde tanımlanmıştır. Araştırma görevlileri, genelde yüksek lisans ve doktora aşamasında bulunan kişiler için uygulanan bir kadrodur.

Ülkemizde üniversite okuyan öğrencilerin her birinin farklı hayalleri ve gelecek planları vardır. Kimisi okuduğu bölümle ilgili olarak yaşantısına devam etmek isterken kimisi de farklı meslek seçeneklerini değerlendirmenin planlarını yapmaktadır. Üniversite eğitiminde birçok öğrencinin hayalini süsleyen ise araştırma görevlisi olarak akademik eğitimine devam etmektir.

Araştırma Görevlisi Olma Şartları ve Süreç

Üniversitelerin akademik kadrosunun en alt tabakasını oluşturan araştırma görevlileri bir ihtiyaçtır. Akademik kadronun ilk basamağı olan araştırma görevlisi için sonraki adım doktora, doçentlik ve profesör olma yoluna gider. Araştırma görevlisi almak isteyen üniversiteler her yıl duyuru yaparak kadro sayısını açıklar. Araştırma görevlisi olabilmek için bu duyurularda yer alan puanlara erişebilmeniz gerekir. Okul puanınız ne kadar yüksekse, ALES puanınız ne kadar yüksekse, yabancı dil puanınız ne kadar yüksekse rakiplerinizi geride bırakma şansınız o kadar çok olur.

Araştırma görevlisi olma şartları okul puanı, ALES puanı, yabancı dil puanından geçer. Tabi son aşama ise herkes tarafından tartışılsa da kaçınılmaz olan “mülakat” aşaması. Birçok üniversite son aşamada mülakat uygulayarak araştırma görevlisi alır.

Ülkemizde araştırma görevlisi olma süreci ile ilgili olarak iki farklı seçenek mevcuttur. İlk yöntem Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programlarıdır. Bu programlar ihtiyaçlar doğrultusunda Yüksek Öğretim Kurumu tarafından uygulanmaktadır. Şartları sağlayarak başvuru yapan kişiler arasında uygun olanlar üniversitelere araştırma görevlisi olarak yerleştirilmektedir.

Diğer yöntem olarak atama yöntemi bulunmaktadır. Şartları üniversitelerce belirlenmekte olan araştırma görevlisi ilanı ile yapılan seçimler sonucunda en fazla üç yıllık süre için atama yapılmaktadır. Üç yılın sonunda tekrar atama işlemi yapılmaktadır. Diğer bir seçenek olarak da lisansüstü eğitimlerine devam eden öğrenciler arasından bir yıllık bir süre için araştırma görevlisi kadrosuna atama yapılabilir. Bu işlem genelde verilen burslardan yararlanılması için uygulanmaktadır.

Araştırma Görevlisi Mesleği Neler Sunmaktadır?

Ülkemizde araştırma görevlileri ile ilgili olarak düzenlemeler 2547 sayılı Yüksek Öğrenim Kanunu içerisinde bulunmaktadır. Bu kanunda araştırma görevlisi olarak atama süreçleri ve sahip olduğu haklar ile ilgili olarak yasal düzenlemeler bulunmaktadır.

Son yıllarda araştırma görevlisi olarak görev yapan kişiler için bazı iyileştirmeler yapılmıştır. Ücretler ve sosyal haklar bakımından mesleğin sahip olduğu koşullar düzenlenmiş ve mesleğin daha cezbedici hale gelmesi sağlanmıştır. Araştırma görevlisi mesleği akademik kariyerin ilk basamağı olması noktasında önem taşımaktadır. Ülkemizde üniversite eğitiminin kalitesi ve geleceği adına bu konuya önem verilmesi geleceğimize olan güveni arttırmaktadır. Araştırma görevlisi olmak isteyen kişiler için sunulan iyi şartlarda daha fazla kişinin bu alana kaymasını sağlamaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here