Bu içeriği bu rahatsızlığı yaşayanlar dışında, bu rahatsızlık ile tanışmamış olan bireylerinde mutlaka okuması ve bilinçlenmesi gerekmektedir. Anksiyete yani davranış bozukluğu hastalığı ile Panik atak hastalığı hakkında bilgilenmeniz gereken o kadar çok detay var ki, bunlar belki size, belki de beraber vakit geçirdiğiniz bir arkadaşınızın bu rahatsızlığı geçirirken yardımınıza ihtiyacı olacak. Öncelikle bilinmesi gerekir ki bu rahatsızlıklar psikolojik travmalar nedeniyle oluşuyor ve doğuştan gelen bir rahatsız değil. Nasıl grip oluyorsak veya yaşantımızda sonradan oluşan herhangi bir hastalıktan farklı değil!

Yaşam Kalitesi Düşüyor!

Çevrenizde bu tarz sağlık sorunu olan kişiler varsa onlarla bu durumu konuşup aslında nasıl bir süreçten geçtiklerini öğrenebilirsiniz. Bu durumu gerçekten yazıya dökmek zor çünkü anksiyete ya da panik atak sorunu olan kişiler yaşam kalitelerinde bariz düşüşe neden oluyorlar. Öyle ki bu sağlık sorunun olmadık zamanlarda ortaya çıkması maalesef bu sorunu yaşayan insanları zor duruma düşürüyor. Aksiyete hastalığından kurtulmanın yolu aslında hayatınıza etki eden stres odaklı olayları sokmamaktır.

Tabi ki bunu demesi kolay. Burada bu hastalığı yaşan insanlara sonuna kadar hak veriyoruz. Ancak çalıştığınız iş yeri sizi işten çıkarmak ile tehdit editor ve bu durum sizi strese sokuyorsa derhal iş akdinizi sonlandırın.

Panik Atak mı Oldum?

Son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan birisi de acaba panik atak mı oldum sorusudur. Panik atak belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
 • Çarpıntı, kalbin kuvvetli  ya da hızlı vurması
 • Terleme,
 •  Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma,
 • Soluğun kesilmesi
 •  Baş dönmesi, sersemlik,  düşecek ya da        bayılacak gibi olma
 • Uyuşma ya da karıncalanma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması ,
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • Titreme ya da sarsılma
 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme
 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu
 • Ölüm korkusu

Eğer yukarıda ki belirtiler sizde varsa cevap kesin olmamak ile birlikte panik atak olma ihtimaliniz fazladır. Bu hastalığın bir güzel yanı var ki o da kalıcı değildir. Daha doğrusu bu sorun psikolojik travmalardan oluşan bir sorun olduğu için hayatınıza psikolojinizi bozacak etkenlerden uzak kaldığınız sürece, dikkat ettiğiniz sürece, yukarıda ki belirtileri yaşamaya başlarsınız.

Anskiyete hastalığı ise panik atak hastalığına göre biraz daha farklıdır. Uyku apnesi hastalığı ile benzer belirtilere sahiptir. Uykunuzda nefes alamama ya da nefes almayı unutma gibi problemler nedeniyle uyanırsınız. Bu hastalığın da temeli strese bağlıdır. Hayatınızda sizi kaosa ya da strese sokan her ne varsa çıkartmanız gerektiğini, bunun dışında ekstra olarak mutlaka bir psikologa gidip tedavi olmanız gerekir. İnsanlar psikolojik sorunlar yaşayabilir. Toplumumuzda Psikologa gitmenin delilik olduğunu düşünülür ancak bir uzmandan tedavi almak kadar doğal ne olabilir? İnsanların ne düşündüğü değil, sizin sağlığınız önemlidir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere her hastalık her insan tarafından sahip olunabilir. Çevrenizde gördüğünüz türlü türlü hastalıklara sahip olan insanlar gibi sizde bir gün aynı hastalığa yakalanabilirsiniz. İşte bu bilinçle hareket ederek yaşamınızın değerini bilin ve sağlık sorunlarınıza derhal çözüm üretmeye başlayın.

1 Yorum

 1. Çok zor bir hastalık Allah düşmanıma vermesin benim hanımda bu hastalık var neredeyse 15 yıldır var artık onunla yaşamaya alıştık diyebilirim hatta bazı taktikler geliştiriyorum işe de yarıyor. Şimdi eve geldiğimde hiç bir sorun yok haber izliyoruz bir hastalık haberi çıkıyor ve belirtilerini söylüyor spiker aradan 5 dakika geçmiyor hanım hemen bende bu hastalığa yakalandım bende de aynı belirtiler var hemen beni doktora götür işte kalbim sıkışmaya başladı ellerim buz gibi öldü götürmezsen öleceğim tarzında krizlere giriyor. Götürüyorsun doktora doktora göründükten sonra düzeliyor doktorun tavsiyesi de şu ablam kafana bir şey takma sıcak bir banyo yap uy dinlen geçer ve haftada en az 2 kere bu olayı yaşarız. Gelelim geliştirdiğim taktiklere doktor arkadaşım var panik atak geçirdiğinde onu ararım o konuşur sakinleştirir ve doktora gitmekten vazgeçer. Bu bir hastalık psikolojik bir hastalık bu durumu eşiniz bilerek yapmıyor ona bağırmayın kalbini kırmayı dediğini yapın binin arabanıza yada taksiye gidin gelin zamanla size güven duyan eşiniz bazen size tamam geçti gitmeyelim de diyecektir. Yapmanız gereken eşinizi stresten uzak tutmak ona mutlu olacağı meşgaleler çıkartmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz