Çocukların örgün eğitim aşamalarında yer alan ilkokul öncesi bir nevi hazırlayıcı eğitim olarak kabul edilen anaokulu eğitimi son yıllarda çokça rağbet görmektedir. Bu sebeple her geçen gün özel sektörde faaliyet gösteren anaokulu sayısı artış göstermektedir. Yönetmeliğe göre en az 36 en fazla 66 aylık olan çocuklar anaokuluna gidebiliyor. 36-66 aylıklar için anaokulu zorunluluğu olmaz iken ilkokul bünyelerinde yer alan ana sınıfına ise 48 ve 66 ay arası çocuklar kabul ediliyor. Bu sebeple daha küçük yaş kategorisi için ana okulları çok daha uygun oluyor ve özellikle karı koca çalışan aileler için güzel hizmetler sunuluyor. Bu noktada devreye giren özel ana okulları da birbirinden farklı fiyat portföyleriyle her bütçeye hitap ediyor.

Özel Anaokulu Fiyatları

Özel okullar bünyesinde faaliyet gösteren anaokulu ücretleri faaliyet gösterilen muhite ve kurumun marka değerine göre geniş yelpazede bulunuyor. 30 bin lirayı geçen ana okulları bulunduğu gibi 7-8 bin liraya eğitim olanağı sunan özel ana okulları da bulunuyor. Burada belirleyici olan özellikler arasında anaokulunun bina ve mekan kalitesi ön planda yer alıyor. Bahçeli ve parkı olan ana okulları bu durumu fiyata mutlaka yansıtıyor. Ayrıca eğitim zamanına göre kahvaltı ve öğle yemeği gibi hizmetler de anaokulu fiyatını belirliyor. Bununla birlikte bazı ana okullarında ikindi kahvaltısı da veriliyor. Bu durumda genellikle fiyatlar 12-13 bin civarında yer alıyor. Bazı ana okulları ise servis ücretlerini de fiyata ekleyebiliyor ki genellikle tüm hizmetler devreye girdiğinde rakam 15 bin lira civarına tırmanabiliyor. Ayrıca özel okullar için sunulan devlet teşviki de fiyatlarda 4 bin lira civarı bir indirim sağlıyor.

Devlet Bünyesindeki Anaokulları Fiyatları

Anaokulu zorunlu olmadığı için devlet anaokulları da küçük ücretler alarak hizmet veriyor. Yarım gün olup yemeksiz olan devlet anaokulunun aylığı evden beslenmeli şekilde 90 TL olarak belirlenmiş. Yarım gün ve yemekli anaokulu ise 160 TL ücret alıyor. Eğer anaokulu içinde kulüp etkinlikleri de varsa ekstra olarak 350 veya 450 TL daha ödemeniz gerekiyor. Bu durumda devlet anaokulu ücretleri senelik ortalama 3,000 bin lira civarına gelmiş oluyor.

1 Yorum

  1. Özellikle çalışan aileler için bu durum kurtarıcı rolü görüyor. Çocuğunu bırakacak amin eller aramaktansa onu anaokuluna bırakıp hem eğlenmesini hemde görsel ve bedensel olarak gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bu yaşlar çocukların oyun dönemi olduğundan evde tek bırakılacak veya bir komşuya emanet edebileceğiniz bir durum söz konusu değildir. Bu işi kabul eden okullar genellikle bu işin eğitimini alan öğretmenlerdir. Bence özel okullar olsun devlet okulları olsun belirli ücret istemeleri gayet doğal çocuklarla uğraşmak kolay bir iş değildir. Bu iş gönüllülük esasına dayanır ve çocukları sevmek ile eşdeğerdir. Ücretler dediğiniz gibi herkesin bütçesi göz önüne alındığında uygun görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz