Bu yazımızda Amerika’daki bazı okullarda uygulanan en garip kuralları ve yasaklara yer verdik Umarız sizler içinde keyifle okuyacağınız bir yazı olur.

Amerika’daki okullarda kartopu oynamayı yasaklayan bir kural var. Doğru okudunuz! Eğer Amerika’da bir okulda öğrenci iseniz okul sınırları içinde kartopu oynamanıza izin verilmiyor. Bunun sebebi ise kartopu savaşları sırasında yaşanan yaralanmaları önlemek.

Yine Amerika Birleşik Devletlerinde bazı okulların çevresindeki marketlerde cips satılmasına izin verilmiyor. Bunun nedeni çocukların sürekli bu cipslerden yiyerek düzensiz beslenmeleri.

Texas eyaletindeki kimi okulların tuvaletinde kapı yok. Kulağa inanılmaz gelse de bu uygulama aynen böyle. Öğrencilerin güvenliği ve tuvaletlerde sigara içmek gibi gizli saklı yapılan şeyleri gerekçe göstererek hem tuvaletlerin ana kapılarının hem de kabinlerde ki kapıları kaldırdılar.

Amerikan okullarındaki bir diğer ilginç yasaksa okul birinciliği uygulaması. Çünkü bazı eğitimcilere göre birincilik ve derece sistemi sağlıksız bir rekabete neden oluyor. Öğrenciler okul birincisi olmak için sadece notlarını yükseltmeye odaklanıyor. Bu yüzden de yeteneklerini geliştirmeyi ya da yeteneklerine uygun alanlara göndermeyi göz ardı ediyorlar.

Amerika’daki okullarda nefsi müdafaa yani size saldırı olduğunda kendinizi savunmak yasak. Kulağa tuhaf gelse de okullardaki şiddetin önüne geçmek için bu yasağı getirmişler. Saldırıya uğrayan taraf siz bile olsanız, karşınızdaki kişiye fiziksel zarar vermek ceza almanıza yol açıyor. Yani kavgayı başkası çıkarsa dahi karışırsanız ceza alıyorsunuz. O yüzden de böyle bir durumda oradan hemen uzaklaşmanız bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde ki bazı liselerde kapişonlu giysiler giyilmesine izin verilmiyor. Gerekçe ise kapişonun okula sokulması yasak olan telefon, içki gibi şeyleri saklamak için kullanılması.

Serbest kıyafetle gidilen Teksas’taki bir lisede dar pantolon giymek yasak. Bunun nedeni belli. Ama okul yönetimi, çizgili ve kareli kıyafetler giyilmesini de yasaklayınca öğrenciler kadar veliler de isyan etti.

Oyuncak silah yasağı ile devam ediyoruz. Amerika dahil Batı’daki birçok okula hiçbir şekilde oyuncak silah götüremiyorsunuz. Silah taşıyan asker ve polis figürleri de bu yasağa takılıyor.

Amerikan okullarındaki yasaklı şeylerden biri ise Amerikan futbolu. Sakatlık ve yaralanmalar yüzünden öğrencilerin oynamasına izin verilmiyor.

2 YORUMLAR

  1. Çoğu mantıklı şeyler ama Türkiye’de maalesef önemsenmiyor. Okullara yakın yerlerde cips satışının yasak olması küçük yaşta sağlıksız beslenme alışkanlığı kazanılmasını önleme açısından mantıklı. Diğerleri de bir kaza olmaması açısından anlaşılır (tabi ne kadar uyuluyor kartopu oynama yasağına bilemiyorum) tek anlamadığım tuvaletlerin kapısının açık olması yani tuhaf biraz. İçlerinde bize en ters geleni sanırım okul birinciliğinin olmayışı. Güzel yurdumda öğrencileri yarış atı yapıp üstlerinden özel okul özel ders bahanesiyle para kazanıyorlar. Adamlar çözmüş sadece derslerine odaklanmasınlar çok yönlü gelişsinler, bizim gibi yarış atı olmasınlar diye.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz