ALES Nedir?

Üniversiteler bünyesinde yüksek lisans yapabilmek için birçok kişiyi ilgilendiren ALES nedir sorusunun cevabı yüksek lisans ile karşılık bulur. ALES en basit anlatımla yüksek lisansa girebilmek için yapılan sınavdır. ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak adlandırılır ve bu sınav her sene ÖSYM tarafından bahar ve sonbahar mevsimleri olmak üzere yılda 2 kere yapılır. ALES’te hangi sorular var, ALES kaç sorudan oluşur, ALES kaç saat sürer sorularının cevabı ise aşağıda.

Üniversitelerde lisans eğitimlerinin verilmesi sonrasında yani üniversitenin bitmesinin sonunda farklı seçenekler oluşur. ALES nedir sorusuna cevap verdikten sonra “ALES ne işe yarar” sorumuza bir göz atalım. Üniversiteyi bitiren bir öğrenci direk mesleğe atılmak yerine akademik anlamda kendisini daha fazla geliştirmek isterse karşısına “yüksek lisans” çıkar. Öğrenciler okulu bitirince yoluna akademik olarak devam etmek isterse yüksek lisans eğitimi almak zorunda. Araştırma görevlisi olmak isteyenlerin yolu da ALES’ten geçer. Araştırma görevlileri ile ilgili bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimleri, akademik personel yetiştirmek ve uzman meslek elemanlarını geliştirmek için üniversiteyi bitiren öğrencilere verilir. Bu kapsamda tezli yüksek lisans programları, akademik personel ve uzman personel yetişmesi için tezsiz yüksek lisans programları ise sadece uzman meslek elemanları yetişmesi için verilir.

ALES Kaç Dakika Kaç Soru Hangi Konular ve Bölümler Soruluyor?

ALES nedir sorusunun cevabında ALES’i oluşturan temel direklere göz atalım. Her yıl 2 defa yapılan ALES kapsamında belirli konular üzerinden adaylara sorular sorulmaktadır. Yeni sınav sisteminde ise 50 adet sayısal ve 50 adette sözel olmak üzere 2 farklı soru grubu bulunuyor. Toplam soru sayısı olarak da 100 soru bulunuyor. Bu 100 soruyu sınava girenlerin 150 dakikada cevaplaması bekleniyor. 150 dakika içerisinde 100 soru çözülebilir gözükse de, bazı mantık sorularının çok zaman kaybettirmesi de olası. Birçok aday soruları yetiştirememekten şikayetçi.

150 dakika içerisinde 100 ALES sorusunu zamanında çözebilmek için iyi hazırlanmış olmanız gerekir. İyi bir hazırlanma süreci için ise sınavdan önce çok soru çözerek alışkanlık ve pratiklik kazanmanız lazım. Daha önce yayınladığımız ve 2006 sonrası tüm çıkmış ALES sorularını kapsayan makalemize göz atmak için tıklayın. İnternet üzerinden kitap almadan sorular çözmek ve kendinizi ALES öncesi denemek başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Sınava hazırlık süreci boyunca konu tekrarlarınızı bitirmenizi ve bol bol sorular çözmenizi öneririz. Bunun için de hem internet üzerinden sorular çözmek hem de 1 adet çalışma kitabı satın almak da faydalı olur.

Eski yıllarda sınavları zamanında yetiştiremeyen adayların, sınav süresinin uzaması gerektiği yönündeki taleplerin karşılık gördüğü anlaşılıyor.Bu soruların düzenlenmesi için ÖSYM tarafından belirlenen bir komisyon sayısal ve sözel bölümden oluşan bir sınav hazırlamaktadır.

Komisyon tarafından ALES konuları kapsamında adaylara; eski yıllarda daha farklı sistem uygulanıyordu. Sınavdaki her bir bölüm sayısal 1, sayısal 2, sözel 1 ve sözel 2 şeklinde farklı gruplandırmalar şeklinde çıkıyordu, 180 dakika süre veriliyordu. Adaylar 180 dk içinde 3 tane bölümü seçerek toplam 120 soruyu çözmeye çalışıyordu.

ALES Puanı Hesaplanması Ve Yerleştirme İşlemleri

Adaylar, sınava giriş yaptıktan sonra çözmüş oldukları sözel ve sayısal soruların doğru ve yanlış oranlarına göre puan sahibi olurlar. Yapılan hesaplamalarda ALES puanı, her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olacak şekilde 3 adet ağırlıklı puanla hesaplanır.

Öğrenciler, yüksek lisans başvuruları gerçekleştirirken üniversitelerin farklı en enstitüler üzerinde açmış olduğu başvuruları değerlendirir. Başvurularda öğrencilerin seçilen bölüm için uygun türde ağırlıklı puana sahip olması gerekir. Üniversiteler başvurularda sınav puanını belirli bir yüzdelik ile kullanarak genel değerlendirme puanı elde ederler. ALES nedir ne işe yarar makalemizi sizler için hazırladık. Memnun kalmanız ve sınavlarınızda yüksek yüksek puanlar almanız temennisiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here