Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akıllı telefon bağımlılığı günümüzde oldukça fazla görülen bağımlılıklar arasında yer alıyor. Uzmanlar bu konuyla ilgili bazı çalışmalar yaptı ve bu bağımlılığı yenebilmek adına birkaç öneride bulundular.

Bir internet gazetesi ve psikiyatri dergisinin yaptığı ortak çalışmada 18-30 yaş aralığındaki 1000 kişiden fazla insanın akıllı telefon kullanımları detaylı bir şekilde incelendi. Araştırmanın sonuçları ise bir haber olarak takipçilere aktarıldı.

Yazı İçeriği

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir?

Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Birçok kişi artık gece uyumadan önce akıllı telefonlarında vakit geçirmek zorunda hissettiklerini ve sabah uyandıklarında ilk iş olarak akıllı telefonlarına baktıklarını söylüyor. Durumun daha kötü olarak kabul edilebilecek tarafı ise çocukların da bizleri örnek alarak bu şekilde davranmaya başlamaları. Peki, akıllı telefon bağımlılığı nedir?

Akıllı telefon bağımlılığı, temelinde teknoloji bağımlılığı olarak kabul edilir. Bu durum normal telefon kullanımından çok daha fazla bir şekilde telefon kullanımını beraberinde getiren bir tür dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir. Eğer telefonum olmadan yapamam, telefonum yanımda değilken çok fazla huzursuz hissediyorum diyorsanız; sizde de akıllı telefon bağımlılığı durumu söz konusu olabilir.

Aslında duruma detaylı bir şekilde bakıldığında bağımlılığın ana kaynağı telefonlar değildir. İşin temelinde mobil oyunlar, sosyal medya, SMS ve mail gibi iletişim uygulamaları yatmaktadır.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Eğer kendiniz için veya sevdiğiniz bir başka kişi için sürekli olarak akıllı telefon bağımlılığı şüphesine düşüyorsanız, aşağıdaki bazı maddelere göz atmanız yararınıza olabilir. Bu maddelerin bir veya birkaçı görülüyorsa, telefon bağımlılığı durumu söz konusu olabilir.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 • Sık aralıklarla telefonu kontrol etme ihtiyacı
 • Başka insanlarla karşılaştırıldığı takdirde, normalden daha uzun süreler telefon ile vakit geçirmek
 • Telefonun olmadığı durumlarda huzursuz hissetme ve sinirlilik belirtileri göstermek
 • Telefon kullanımı yüzünden iş ve okul hayatında verimliliğin azalması
 • İnsanlarla iletişimde yüz yüze görüşmek yerine, akıllı telefonlar aracılığıyla iletişimin tercih edilmesi
 • Asosyal belirtilerin görülmesi
 • Akıllı telefonda çok fazla vakit geçirmekten kaynaklı uyku ve yemek düzenlerinin bozulması
 • Stres altında olunduğunda, çözüm olarak akıllı telefonlara sarılmak

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Psikoloji literatüründe artık telefonsuz kalma korkusunun bir ismi bile var, Nomofobi. Bu yüzden artık bu durum psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilebiliyor. Çünkü bu bağımlılığın ciddi derecelere ulaşabilecek psikolojik ve fiziksel zararlar doğurabildiği çalışmalar ile netleştirilmiş durumda. Peki, akıllı telefon bağımlılığı nasıl tedavi edilebilir?

Öncelikli olarak eğer çocuğunuzun akıllı telefon bağımlısı olduğunu ya da çevrenizde akıllı telefon bağımlılığı yaşayan birilerinin olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda hassas davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Ancak hiçbir şekilde önlem almamanın da ciddi sorunları beraberinde getirebileceğini aklımızdan çıkartmayalım. Çocuğunuzun bu sorununa, akıllı telefonların veya tabletlerin yasaklanması ile çözüm üretme çabası bazen tam tersi sonuç getirebilir.

Yasaklanan bir şeyin daha cazip gelmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden tamamen yasaklamak yerine aşamalı olarak ekran kullanım süresini kısıtlamak çok daha etkili bir çözüm olabilir. İsterseniz akıllı telefon bağımlılığına çözüm getirmek amacıyla neler yapılabilir maddeler halinde inceleyelim;

 • Öncelikli olarak kişinin akıllı telefon bağımlılığı olup olmadığına kesin bir teşhis konulmalıdır.
 • Akıllı telefon kullanımına belirli sınırlar getirilebilir. Bunun için geliştirilen ekran kullanım kısıtlaması sağlayan uygulamalardan yardım alınabilir.
 • Bireylerin ilgi alanlarının ve hobilerinin belirlenmesi, bu alanlara yönelik çalışmaların arttırılması oldukça etkili olacaktır.
 • Özellikle çocuklarda sıklıkla gördüğümüz, akıllı telefonu bir ödül olarak sunma eylemini gerçekleştirmekten kaçının.
 • Telefondan bazı anlarda uzak kalmak oldukça yararlı olacaktır. Tuvalete giderken telefonu yanınıza götürmeyin veya yemek yerken telefonları uzak bir yere bırakarak yemek esnasında sohbet etmeyi tercih edin.
 • Bağımlısı olduğunuzu düşündüğünüz oyun ve uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Eğer kaldırmak ağır geliyorsa belirli bir süre kısıtlaması uygulayın.
 • Telefon bağımlılığından kurtulmak için diğer akıllı ya da bilgisayar cihazına yöenlim sağlamayın. Hatta bununla ilgili Uzun süreli bilgisayar kullanmanın zararları başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.
 • Uyumaya giderken telefonunuzu yanınıza almamaya çalışın.
 • Telefonun ekran ayarlarını “Gri Mod” olarak ayarlayın.
 • Sabah uyandığınızda ilk iş olarak telefonunuza bakmaya son verin.
 • Özellikle çocuklarda rol model olarak ebeveynlerin alındığını unutmayın. Eğer çocuğunuzda böyle bir sorun varsa, kendinize de bu durumdan pay çıkarmayı unutmayın.

Ülkemiz en çok akıllı telefon kullanılan ilk 10 ülke arasında yer almıyor. Ancak akıllı telefon kullanımı bizim ülkemizde de gün geçtikçe artıyor. Bu durum akıllı telefon bağımlılığı için bizim ülkemizi de risk gurubu içerisine almaya başladığını gösteriyor. Hatta bazı grupların küçük çaplı yaptığı araştırmalara göre akıllı telefon bağımlılığı oranı %30-%40 seviyelerinde çıkabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına tedbirler almak ve özellikle çocuklara iyi bir rol model olabilmek oldukça önemli bir hal alıyor.

1 Yorum

 1. Bizim kıza dışarıda da bir hayat var çocuğum kalk gez dışarı çık diyoruz. Bize Anne link at bakayım diyor. 🙂 şimdi nasıl bu çocuk bağımlı olmasın. Ödevleri telefondan okuldan gelen mesajlar okul arkadaş gurupları telefondan birde teknoloji çağındayız bu çocuklar da bu çağda doğdu. Bence bunu bağımlılık olarak değil de bu çağın gereklilikleri diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz