ev-kredisi
ev-kredisi

Türkiye’nin en eski bankalarından biri olan Akbank, bireysel bankacılık kapsamında ev almak isteyenler için uygun faiz oranlarından konut kredisi vermektedir. %0,95 faiz oranından başlayan kredi seçenekleri ile alınacak evin türüne göre çeşitli vadelerde kredi ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Sabit faizli, indirimli, kentsel dönüşüm, peşinatsız, ara ödemeli, yeni evim, dönemsel ödemeli, balon ödemeli, artan ödemeli gibi başlıklarla sunulan birçok kredi çeşidi bulunmaktadır.

Konut Kredisi Başvuru Süreci

T.C. vatandaşı olan, 18 yaş üstü ve aylık en az 1000 TL ve üzeri geliri olan herkesin başvuru yapabileceği konut kredisi için süreci kısaca özetlemek gerekirse, vatandaşlık kimliğiniz, ikamet adresiniz, gelir belgeniz, satın alınması planlanan konutun tapu fotokopisi ile size en yakın Akbank şubesine giderek başvuru süreci işlemlerini başlatabilirsiniz.

Akbank Konut Kredisi Türleri

Akbank’ın müşterilerine almak istediği ev için sunmuş olduğu çeşitli ödeme opsiyonları bulunmaktadır. Bu opsiyonlar farklı başlıklar altında nitelendirilmiş olup bu başlıkları inceleyecek olursak;

İlk olarak sabit faizli konut kredisi için çekilen kredide faiz oranı sabittir. Çektiğiniz kredi için vade sayısına miktar bölünür ve her ay eşit taksit tutarı ödenir. Piyasada meydana gelen ekonomik dalgalanmalardan etkilenmez. Bu kredi, eğer aylık sabit bir maaş ile çalışıyorsanız, taksit tutarı gelirine göre makul olan kişiler, risk faktöründen uzak olmak isteyen kişiler için uygun bir kredi çeşididir. İndirimli konut kredisi ise alınmak istenen ev için çekilen kredi miktarının %1 ile %5’i arasında uygulanan faiz oranı ile paralellik gösterir. Her taksit ödemenizde ödeme tutarına göre faiz oranı değişime uğrar. Aylık ödemelerinizde değişiklik olmazken faiz indirimini siz belirlersiniz. Bu kredi ise faizin peşin ödenmesi ve taksiti düşük tutarda ödemek isteyenler için uygundur.

Yeni evlenenler ve genç girişimciler için hazırlanmış olan peşinatsız konut kredisi sabit bir faize sahip olup gelir artışı ya da birikim sahibi olmadan başvuru yapabileceğiniz kredi çeşididir. Ayrıca bu kredide ekspertiz bedeli de taksitlendirilebilmektedir. Eğer iş hayatında çalışıyor ve sene içerisinde belirli dönemlerde ikramiye, prim ya da bir işinizden geliriniz varsa ara ödemeli konut kredisi seçeneğini kullanabilirsiniz. 3, 6, 12 aylık sürelerde bir kere ödeme yaparak evinizin kredisini ödeyebilirsiniz. Sabit faizli olup ara ödemelerde komisyon miktarı ödenmez.

Eğer hali hazırda bir konut sahibiyseniz ve evinizi satıp yeni güzel bir eve geçmek istiyorsanız yeni evim kredisi kullanabilirsiniz. Eşit taksitlerde, piyasa dalgalanmalarından etkilenmeyen, sabit faiz oranına sahip bu kredide mevcut evinizi satıp yeni evinize taşınabilirsiniz. Turizm, tarım benzeri işlerde faaliyet gösterip senenin belirli dönemlerinde ödeme alanlar için uygun olan kredi seçeneği ise dönemsel ödemeli konut kredisi seçeneğini inceleyebilirler. 3, 4, 6 veya 12 ayda bir ödeme seçeneğini göz önünde bulundurarak gelir döneminize göre kredi ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Akbank Konut Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayalinizdeki eve kavuşmak için kredi çekmek istiyor ve banka olarak Akbank’ı tercih ediyorsanız başvuru seçeneği olarak size en yakın Akbank şubesine gitmeniz gerekmektedir. Size lazım olacak olan belgeler yukarıdaki başvuru süreci adlı başlıkta listelediğimiz belgelerle gitmeniz işinizi hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. En fazla 120 ay vadeye kadar toplamda 500.000 TL tutarında konut kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ben 10 yıl önce Ziraat bankasından 0,89 faiz oranı ile ev kredisi çekip 10 sene sonunda ev sahibi olanlardanım darısı herkesin başına olur inşallah. Şimdi ikinci kredi yani 2. ev için banka faiz oranlarını araştırırken konunuza denk geldim ve okudum çok güzel bir yazı yazmışsınız. Yazıda %0,95 faiz oranından bahsetmişsiniz ama artık Akbank % 0,99 oranının altında kredi vermiyor. Kredi tutarı 300,000 TL için bankaya başvurduğumda 10 sene için Aylık Taksit 4.283,34 TL Faiz Oranı % 0,99 Toplam Ödeme ise 516.669,60 TL hesaplıyorum sizce biraz fazla değil mi? Ben 2010 yılında çektiğim kredi için 40,000 TL faiz ödedim ama Akbank 216,000 tl para istiyor ana paraya ek olarak bence insanı keriz yerine koymaktan başka bir şey yaptıkları yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz