Aday Öğretmen Dosyası

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarının öğretmen kadrosuna atanan öğretmenler daha önceden adaylığı kaldırılmadı ise göreve aday öğretmen ünvanı ile başlamaktadır. Aday öğretmenler bir yıldan az 2 yıldan fazla olmamak üzere yetiştirme sürecinden geçmekte bu süreçte kendilerine danışman öğretmen, danışman müdür ve maarif müfettişi atanmaktadır. Aday öğretmenler kendilerine atanan danışman öğretmen, müdür ve müfettiş ile birlikte bazı çalışmalar yaptıktan sonra 3 adet performans değerlendirme geçirmekte ve sonrasında Adaylık Kaldırma Sınavına girerek sınavdan başarılı olursa adaylığı kaldırılmaktadır.

Yazı İçeriği

Aday Öğretmenin Yapması Gereken Çalışmalar

Aday öğretmeler yetiştirme sürecinde aday öğretmen dosyası hazırlamalıdır. Hazırlanan dosyada yapılan çalışmalar belgelendirmelidir. Hazırlanan dosya yapılacak performans değerlendirmesi için veri kullanmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu dosyanın içinde yazılması gereken çalışmalar.

  • Ders Planlama/Hazırlık/Değerlendirme : 144 Saat
  • Ders İzleme: 60 Saat
  • Ders Uygulaması: 90 Saat
  • Okul İçi Gözlem ve Uygulamalar: 100 Saat

Ayrıca aday öğretmenler 160 saat uzaktan hizmet içi eğitim semineri, 80 saat uzaktan eğitim hizmet içi kurslara katılması ve 20 saat Adayın Görev Yapılan Şehrin Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Yapısının Tanınması ile ilgili videoları izlemesi gerekmektedir. Bu eğitimler alttaki resimdeki gibidir.

Aday Öğretmen Dosyası

Bu eğitimleri izlemek için başvuruyu MEBBİS üzerinden yaparak EBA üzerinden izlenmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalışmaları tamamı aday öğretmen dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Aday öğretmenler göreve başladıktan sonra 60. İş gününde danışman öğretmen ve danışman müdür tarafından 1. Performans değerlendirme yapılmalıdır. İlk dönemin bitiminde ikinci 60 günlük süreç başlamaktadır.

İkinci dönem 60. İşgünü dolunca aday öğretmenin 2. Performans değerlendirmesi danışman ve müdür tarafından yapılmalıdır. İkinci değerlendirme yapıldıktan sonra 3. Performans değerlendirme süreci aktif olacaktır. 3. Değerlendirme ise diğer değerlendirmelere ek olarak maarif müfettişi de değerlendirme yapacaktır.

Yeni Sistem Aday Öğretmen Formları

4 Ocak 2021 Tarihinde aday öğretmen formları yenilenerek pandemi dönemine uygun şekle getirilerek formlar elektronik ortama yani MEBBİS sistemi üzerine alınmıştır. Yeni sistem aday öğretmen formları 12 adet formdan 3 adet forma düşürülmüştür. Bu formlardan form 1 i aday öğretmenler 30 hafta boyunca boyunca her hafta, Form 2 yi danışman öğretmenler 30 hafta bitiminde sadece 1 kere doldurarak MEBBİS’ e işlemelidir. Form 3 ü ise özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılmış öğretmenler hazırlamaktadır. Yeni sistem aday öğretmen formları mebbilgi isimli internet sitesinin aday öğretmen bölümünde bulunan boş ve doldurulmuş örneklere ulaşabilirsiniz.

Yukarıda ki yazımızı yararlı buyduysanız Neden Devlet Okulunda Öğretmen Olmalısınız başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

1 Yorum

  1. Çok çok teşekkür ederim çok güzel ve net anlatmışsınız. Hiç bir sitede bu kadar detaylı anlatılmamıştı. Ben buradan bir kaç sorununuzu anlatayım genelde çok sorun var ama ben bir tanesini söyleyeyim. Bizler kırtasiye masrafı yükünü uzun süredir sırtımızda taşıyoruz. MEB masrafların karşılanması için yönerge yayınlanacak diyor ama ne yönerge var ne haber bu konuda bir bilgi var mı yoksa biz bu yükün altında ezilecek miyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz