oks genel foto

Erasmus+ Nedir?

Avrupa Birliği tarafından daha önceleri “Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları” çatısı altında adlandırılan proje faaliyetleri 2014 yılından itibaren “Erasmus+ Programı” adını almıştır. Avrupa Birliği, üye devletlere ve üyelik aşamasında olan devletlere bir çok imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan birisi de Avrupa ülkeleri arasında işbirliğini arttıran, bireylerin, gençlerin, çalışanların ve her yaştan Avrupa insanının gelişimini sağlayan proje faaliyetlerine yapılan desteklerdir. Avrupa Birliği hazırlanan ve kabul edilen projelere bütçe ayırarak yurtdışı masraflarınızı karşılamaktadır.
Burada şu hususu hatırlatmakta yarar var. Birçoğumuz okullarda erasmus olarak bildiğimiz öğrenci değişimlerini yurtdışına gitmek için yapılan tek faaliyet zannederiz ancak erasmus, Erasmus+ Programlarından sadece bir tanesidir.

Erasmus projesi hazırlamak isteyenlerin tecrübelerimi öğrenmelerini ve aynı sorunları yaşamamalarını arzulamaktayım. Zira sıfırdan erasmus+ programlarını anlamaya çalışmak ve hangi erasmus+ programının kendinize uygun olduğunu tespit olmak oldukça karışık. Herkesin yurtdışı imkanı var ama bundan haberimiz yok!

Erasmus+ Programları Nelerdir?

Erasmus+ Programları (Erasmus Plus Programme); Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig programları ile Gençlik Programı ve 5 uluslararası işbirliği programını (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink ve Sanayileşmiş Ülkelerle İşbirliği Programı) içermektedir.

Hangi Programa Proje Sunabilirim?

Erasmus+ programlarından hangisinin size uygun olduğunu, hangi projelere katılabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Uygunluk kriterlerine göre birden fazla projeye başvurabilirsiniz.

Kimler Başvurabilir?

Erasmus+ Programlarına kimlerin başvurabileceği şöyle açıklanıyor:
-Yükseköğretim alanında; üniversite öğrencileri, akademisyenler ve yükseköğretim çalışanları,
-Mesleki eğitim alanında; meslek okulları öğrencileri, çıraklar, profesyoneller, eğitimciler, mesleki eğitim alanında çalışanlar,
-Okul eğitimi alanında; ilk ve ortaöğretim öğrencileri, okul liderleri, öğretmenler ve okul çalışanları,
-Yetişkin eğitimi alanında; öğreniciler, eğitimciler, yetişkin eğitimi veren kurumların üyeleri ve çalışanları,
-Gençlik alanında; 13-30 yaş arası gençler, gençlik çalışanları, gençlik kuruluşlarının üyeleri ve çalışanları,
Kısacası her yaştan ve kesimden bireyin, kurumun ve kuruluşun katılabileceği programlar mevcut.

Erasmus+ ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Aşağıdaki ülkelerle işbirliği yapmak mümkündür. Detaylı bilgiler için katılmak istediğiniz programın rehber yayınlarını inceleyiniz. Başvurabileceğiniz programlar ile ilgili bilgi verilecektir.
Aşağıda yer alan ülkelerle işbirliği yapabilirsiniz:

 – 28 AB üyesi ülke (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan)
 – AB üyesi olmayan program ülkeleri (Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre, Makedonya ve Türkiye)
 – Üçüncü ülkeler (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus) 


Diğer Faydalı Konular:

4 Adımda Erasmus Projesi

Erasmus Programları

Yüksek Lisans için ALES’ten en az kaç almalıyım? ALES nedir?

 

1 Yorum

  1. Erasmus programı uzun süredir takip ettiğim ve araştırdığım konular arasındadır. Erasmus programı aslında harika bir program gençlerimize dil bilgisini ilerletebilme imkanı sağladığı ve farklı kültürleri deneyimleme imkanı veren bir program Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan , Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya gibi ülkeler koşullu katılabiliyorken Türkiye Koşulsuz olarak Erasmusa katılan ülkeler arasındadır. Şu aralar pandemi nedeniyle ötelenen ve 2. plana atılan program umarım normalleşme sonrası eski parlak günlerine geri döner.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz