Eğitim hizmetlerinden faydalanmak isteyen öğrencilere özel olarak hizmete sunulan Açıköğretim okulları, birçok öğrencinin hayata tutunmasına olanak sağlamaktadır. Yaş ilerledikçe eğitimsiz kalmış olmanın zorlukları insanları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun önüne geçmek isteyen yetkililer, her kademeden insanlara şans tanıyıp açıköğretim okullarına yönlendirme yapmaktadır.

Açıköğretim Ortaokul Öğrenci Girişi

Bazı geçerli sebeplerle ortaokul öğrenimini tamamlayamayan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından açıktan okuma şansı tanınmıştır. 1. ve 2. dönem işleyişine göre açıköğretim kayıtları, eğitim merkezleri tarafından yapılmaktadır. Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerde herhangi bir yaş sınırı ya da aralığı aranmamaktadır. Kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme sitesi üzerinden açık öğretim ortaokul öğrenci girişi sisteminde ders seçimi yapmaları gerekmektedir. Siteye giriş yapmak için T.C. kimlik numarası veya öğrenci numarası, belirlenen şifre ve güvenlik kodu bilgilerinin tam olarak yazılması yeterli olacaktır.

Açıköğretim Lisesi Öğrenci Girişi

Lise öğrenimini açıktan okuyarak tamamlamak isteyen kişilerin kayıtlarını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar yapmaktadır. Normal şartlar altında kayıt yaptırmak için herhangi bir yaş kriteri aranmamasına rağmen, bazı yaş gruplarında özel bir durum vardır. Kayıt yapan öğrencilerin aol öğrenci giriş sistemi üzerinden, T.C. kimlik ya da öğrenci numaralarını, şifrelerini ve güvenlik kodunu doğru olarak girdikten sonra aöl öğrenci girişi yap butonunu tıklamaları gerekmektedir.

Açıköğretim Fakültesi Öğrenci Girişi

Açıktan üniversite okumak isteyen öğrencilerin kayıtları, açıköğretim fakültesi bürolarından yapılmaktadır. Yapılan kayıtların ardından, öğrencilerin 1. dönem, 2. dönem başında ve belirtilen tarihler aralığında kayıt oldukları üniversitelerin açıköğretim öğrenci girişi sistemini kullanarak ders seçimi yapması gerekir. İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde vize ve final sınavları olmak üzere toplam 4 sınav düzenlenmektedir. Öğrencilerin sınav merkezlerine alınabilmesi için aöf sınav giriş belgesi almaları zorunludur. Öğrencilere ait aöf sınav girişi belgeleri, kayıt olunan üniversitenin internet sitesine öğrenci numaraları ve internet şifreleriyle giriş yapılarak ve çıktısı alınarak verilmektedir. Sınav günü bu belgeler ve kimlik kartlarıyla sınav giriş işlemleri tamamlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz