Açık lise bitirerek üniversiteye gidebilir miyim? Açık lise; bazı koşullarda örgün eğitime devam edemeyen öğrenciler için oldukça geniş kapasiteye sahip eğitim alanlarıdır. Lise tercihlerinde açık lise seçerek örgün eğitime kıyasla daha durağan bir eğitim sistemi ile liseyi tamamlamak mümkündür.

Bazı koşullar gerekçesinde ve puan tutturma konusunda güçlük yaşayan öğrenciler için açık lise sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde örgün eğitime devam edemeyen öğrenciler açık liseye başvurarak eğitimine devam edebilmektedir.

Açık lise prosedüründe de çeşitli alanlar ve bölümler yer almaktadır. Bu konuda öğrenci kendi alanını seçerek eğitim alanına devam edebilmektedir. Lise tercih listesinde, tercihini bu yönde yapmış her aday açık liseye devam edebilme hakkına sahiptir.

Örgün eğitim şartlarından biraz daha farklı olan bu eğitim sistemi adayları sadece sınavlara tabi tutarak puanlama sistemi ile eğitim devamlılığı sağlamaktadır. Belirli kitap ve ders konuları üzerinden kaynaklı anlatımlarla sınavlar gerçekleşmektedir. Belirli kredi ve koşullar sağlandığında lise diploması kazanan adaylar lise mezunu statüsünü taşımaktadır.

Belirli kural ve krediler dahilinde okul bitiminde lise diploması öğrencilere verilmektedir. Böylelikle lise koşulları tamamlanan öğrenciler diplomasını alarak lise mezunu olarak adlandırılmaktadır.

Eğitim alanında örgün eğitimden farklılığı olsa da bu diplomanın da geçerliliği örgün eğitim standartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Gerek eğitim seviyesi gerek puanlama konusunda milli eğitim tarafından ayrıcalık yapılmamaktadır. Açık lise diploması da her koşulda geçerli bir konum kazanmaktadır.

Açık Liseden Sonra Üniversiteye Gitmek Mümkün Mü?

Açık lise statüsünde olan öğrenciler gereken eğitim ve puanlama sistemine tabi tutulmaktadır. Eğitim konuları listeleri ve kaynakçası örgün eğitim standartlarına uygun olarak hazırlanmaktadır. Milli eğitim kontrolüne tabi olarak sınavlar yapılmaktadır.

Gerekli koşul ve bölümler dahilinde staj imkanı da yaratan açık lise diploması da geçerliliğini korumaktadır. Milli eğitim tarafından hazırlanan kitap ve ek kaynaklar sayesinde eğitim koşulları aksamadan devam etmektedir. Bu koşullar dahilinde lise bitiminde ilerisi için de devam edebilmek oldukça mümkündür.

Diploma ile birlikte üniversite sınavına müracaat ederek; üniversite hayatına geçiş yapabilme olanağı ile öğrencilerin üniversite okumalarına engel teşkil etmemektedir. Üniversite tercihleri ile örgün eğitime başvurarak üniversiteye devam edebilmek mümkündür. Üniversite tercihleri ile birlikte istenilen bölüm standartlarını taşıyan her açık lise mezunu; üniversiteye devam edebilmektedir.

Açık Lise Konusunda Merak Edilenler

1.Açık lise üniversite için engel mi?

Açık lisede okumuş olmak üniversiteye devam etmek açısından engel değildir. Açık lise diploması da örgün lise diploması ile eşdeğer görülmekte ve üniversiteye devam edilebilmektedir. Üniversite sınavlarında başarılı olmak kaydı ile istenilen bölüme geçiş kolaylığı sağlanmaktadır.

2.Açık lise puanları üniversite sınavında önemli mi?

Açık liseye devam ederken başarı puanı oldukça önemlidir. Örgün koşullarda bulunan başarı notu açık lise standartlarında da geçerli olmaktadır. Açık lise sınavlarında alınan derecelerde yılsonu notuna büyük katkı sağlamaktadır. Bu da yılsonunda girilen üniversite sınavında olumlu etkiler yaratmaktadır.

1 Yorum

  1. Açık lise bitirmenin üniversiteye girmek için herhangi bir sorun olmayacağını biliyorum zaten açık lisede okumayan örgün eğitimde sorunları olan ve okula gidemeyen kişiler için bir kolaylık amacı ile oluşturulmuş bir sistem buradan mezun olanların diploması geçerli ve ileride üniversite okumak için denktir. Buna örnek olarak benim teyzem ilkokul mezunuydu cahillik işte sonrasında babası okula göndermemiş onunda okumak içinde bir uhde olarak kalmıştı açıktan ortaokulu ve liseyi bitirdi sonrasında açık-öğretim fakültesinde 2 yıllık halkla ilişkiler okudu sonrasında dikey geçiş yaparak işletme 2. sınıftan başladı ve şuan lisans diplomasına sahip gördüğünüz gibi nereden nereye ilkokul mezunu iken 10 – 12 senede üniversite mezunu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz