6 Maddede TYT Matematik Taktikleri

Matematik dersi yıllardır üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin kâbusu olmuştur.Bu konumuzda sizlere 6 Maddede TYT Matematik Taktiklerini anlatmaya çalışacağız.Matematik dersini gözünde büyüten birçok öğrenci, matematiği “Ben zaten halledemem.” düşüncesiyle bir kenara atmış ve gerektiği gibi çalışmamıştır. Hâlbuki doğru bir şekilde, gerekli özen ve çaba gösterilerek çalışıldığı zaman matematik, korkulacak bir şey değildir. Kısa sürede ciddi şekilde yol alınabilir. Peki ya bu dersin netleri nasıl yükseltilir? TYT Matematik çalışırken nasıl bir yol izlenilmesi gerekir?

1-Kendinize Gerçekçi Bir Hedef Koyun ve Ona Sımsıkı Sarılın!

Eğer netlerinizi yükseltmek ve üniversite sınavında istediğiniz gibi bir sonuç elde etmek istiyorsanız öncelikle önünüze ciddi bir hedef koyun ve o hedefe sımsıkı sarılın! Sizin bu hedefe ulaşmanızı engelleyecek etkenleri (sosyal medya vb.) bir kenara atın. Ve koyacağınız bu hedef gerçekçi bir hedef olsun. Örneğin TYT Matematikte size sorulan 40 sorudan 20 net çıkarabiliyorsanız 1 hafta sonra 30 yapacağım diye kendinizi şartlamayın. Eğer gerçekçi olmayan hedefler koyar ve bunlara ulaşamazsanız her ne kadar gelişim göstermiş olsanız da hedefinize ulaşamamanız moralinizi bozacak ve çalışma isteğinize büyük bir darbe vuracaktır.

2-Eksiklerinize Odaklanın ve Kendinizi Tanıyın!

Sadece TYT Matematikte değil, herhangi bir derste netlerinizi yükseltmek istiyorsanız, plansız bir şekilde önüne gelen testi çözmenin yararı yoktur. Mesela Üslü Sayılar konusu birçok öğrencinin zorluk çekmeden kolaylıkla sorularını çözebildiği bir konudur. Kolaylıkla çözebildiğiniz konuların testlerini tekrar tekrar çözmek sadece zaman kaybetmeye yol açar. Çünkü bir öğrenciyi asıl geliştiren şey, hali hazırda yapabildiği sorular değil, yapamadığı ve tekrar tekrar çözmeye çalıştığı sorulardır.

Eksik olduğunuz konuların bir listesini çıkarın ve önce o konuları öğrenin. Bu sayede belki kolayca yapabileceğiniz ama sırf nasıl bir yöntem izleyeceğinizi bilmediğiniz için kaçırdığınız soruları yapabilirsiniz. Zayıf olduğunuz ve kendinizi yeterli gördüğünüz konuları bilmek bu yüzden önemlidir. Bu sayede zaten yapabildiğiniz şeylerle uğraşıp vakit kaybetmenize gerek kalmayacak ve vaktinizi çok daha verimli bir şekilde geçirebileceksiniz.

3.Bol Bol Branş Denemesi Çözün!

Matematik, her ne kadar bütün konuları öğrenilmiş olsa da TYT denemelerinde düşük netler gelebilen bir derstir. Çünkü bilindiği üzere TYT sınavında 120 soru olmasına rağmen toplam cevaplama süresi yalnızca 135 dakikadır. Bu da öğrencilerin dakikada yaklaşık 1 soru çözmelerini zorunlu kılar. Yani TYT sınavı, yalnızca bilgiyi bilip bilmediğinizi ölçmez, aynı zamanda hızınızı da ölçer. Hızlı olmak adaylara rakipleri karşısında ciddi bir avantaj sağlar. Peki Matematiği çözme süresi nasıl en aza indirilebilir?

Bunun bilinen en etkili ve pratik yolu mutlaka branş denemeleridir. 2-3 günde bir yapılacak branş denemeleri size büyük bir fayda sağlayacak ve netlerinizin yükselmesine ciddi biçimde katkı sağlayacaktır. Bu denemeleri mutlaka gerçek sınavı çözer gibi, kendinize 1 saat süre vererek çözün ve 1 saatin sonunda sınavın neresinde olursanız olsun sınavı bırakın. Cevaplarınızı kontrol ettiğinizde çıkan yanlışlarınızı aynı gün içerisinde değerlendirin ve doğrularını öğrenin. Çünkü sizi geliştirecek olan sorular işte o çözemediğiniz sorulardır.

1-2 hafta içinde her gün 1 deneme yapacak şekilde bir düzene geçmek zor gibi gözükse de belirli bir süre her sabah bir matematik denemesi yapıp kendinizi buna alıştırdığınız takdirde hem sınavı tamamlama süreniz azalacak hem de başarınız artacaktır.

4-Turlama Tekniğini Uygulayın!

Deneme sınavına girip çıktıktan sonra zaman yetmediği için hiç bakılamayan sorulara dönüp kontrol edildiğinde aslında birçoğunun, kolay ve zaman problemi olmasa yapılabilecek sorular olduğu anlaşılır. Özellikle problemlerle vakit kaybeden birçok öğrenci geometri sorularını göremez bile. Bunun önüne geçilmesi için yapılması gereken şey ise turlama tekniği uygulamaktır.

Turlama tekniğinde amaç zor sorularla vakit kaybetmeden bütün soruları görmek, yapılması daha kolay olan soruları yapmak ve bu şekilde sınav başarısını arttırmaktır. Zor bir soruya 10 dakika takılmak, üstüne üstlük 10 dakika uğraşmasına rağmen soruyu yapamamak birçok öğrencinin başına gelmiştir. Turlama tekniğinde bu zaman kayıpları azaltılarak başarı arttırılır. Sınava başladığınızda ilk turda kolayca yapabileceğiniz soruları yapın ve size zaman kaybettirecek sorularla uğraşmayın. Onları daha sonra geri dönmek üzere boş bırakmak, hem ilerideki soruları yapabilmenizi sağlayacak hem de geri döndüğünüzde, ilk bakışta göremediğiniz ayrıntıları görebileceğiniz için soruları daha kolay çözmenizi sağlayacaktır.

Turlama tekniği, sadece TYT Matematik için değil, bütün dersler için ciddi bir fayda sağlar. Bu yüzden bu strateji, elinden geldiğince uygulanmalı ve bir alışkanlık haline getirilmeye çalışılmalıdır.

5- Problemler ve Geometri

Matetatikte problemler ve geometri kısmı genel olarak çok can yaksa da üzerine düşüldüğü zaman aslında o kadar da zor olmadığı görülür. Bu konulara gerekli özenin gösterilmesi, öğrenciyi rakipleri arasında öne çıkarır.

ÖSYM, gündelik hayat problemleri, hız problemleri, oran-orantı problemleri, sayı problemleri, kâr-zarar problemleri, yüzde problemleri, işçi problemleri, karışım problemleri gibi çeşitli konularda sorular sorarak öğrenciyi bu konuda yoklamaktadır. Birçok yayınevinin özel olarak hazırladığı problemlerle ilgili kaynaklardan 1 tane çözülmesi öğrencinin başarısını arttırır.Dilerseniz sizler için hazırladığımız YKS 2020 Matemetik Testlerini çözerek kendinizi daha çok geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Geometri ise düzenli çalışılması gereken bir derstir. Özellikle “Üçgenler” konusuna ve ayrıntılarına hakim olunması, birçok geometri sorusunu rahatlıkla çözmenin anahtarıdır. İlk başlarda geometri zor gelebilir ama yapılması gereken sabırla devam etmektir. Zamanla sorular daha hızlı ve kolay çözülecek ve gerek denemelerde gerekse TYT’de netler artacaktır.

6- Diğer İnsanları Boş Verin ve Kendinize Güvenin!

Eğer TYT Matematik netlerini yükseltmek için emek sarf edilirse ve eksiklerden kaçmak yerine onların üstüne gidilirse kısa sürede netleri yükseltilebilecek bir derstir. Kimin ne yaptığını boş verin çünkü kendinizi başkalarıyla sürekli kıyaslamanın size hiçbir faydası yoktur. Herkesin çalışma ve öğrenme biçimi farklılık gösterebilir. Ama gerekli emeği vermeden kimse hayallerine ulaşamaz. Kendinize gerçekten güvendiğiniz zaman göreceksiniz ki o imkansız gördüğünüz şeyler birer birer gerçek olmaya başlar. Kendinize güvenin ve hayalleriniz için emek verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz