lisans-mi-onlisans-mi
lisans-mi-onlisans-mi

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerde sınava hazırlık süreci boyunca bir de tercih edecekleri bölüm hakkında çok fazla düşüncelere kapılmaktadırlar. Öğrenciler lisans ile ön lisans programları arasında sıkışıp kalırken aileler ise ön lisans programlarına pek sıcak bakmazlar. Ailelerinizin açıkçası ne dediği pek umurunuzda olmamalı. En azından bu konu için. Sonuç olarak mezun olduktan sonra belki de hayatınızın 20 30 senesini ayıracağınız işi sevmediğiniz bir meslek üzerine yaparsanız belki ilk başlarda iyi gelse de sonrasında sorunlar baş gösterecektir. Bunun için YKS öğrencileri sınava hazırlanırken sıralama ya da başarılarına göre veya ailelerin tercihlerine göre değil de hangi işi yapıp yapamayacaklarını düşünüp ona göre karar vermeleri gerekmektedir. Ayrıca ön lisans programlarının bugün erişemeyeceğiniz şansları size sunması da cabasıdır.

4 Yıllık Lisans Programı Okumanın Faydaları

Ülkemizde son yıllarda neredeyse köşe başı üniversite açıldığı doğrudur. Bu kadar çok üniversitenin açılması nitelikli meslek sahiplerinin yetişmesini düşürdüğü gibi bir meslek için birçok rakibi de ortaya çıkarmış oldu. Lisans programlarında okuyacak öğrencilerin en azından dört yıllık bir bölüm tercih edecek öğrencilerin bu tür dezavantajlara dikkat etmesi gerekir. Bunun dışında avantajlarına gelecek olursak; genelde lisans bölümlerinin bulunduğu merkez kampüsler üniversite hayatını yaşayabilmek ve sosyalleşebilmek açısından daha iyi imkânlara sahip olduğunu biliyoruz. Bunun dışında öğrencilerin katılabileceği çok daha fazla sosyal aktivite, öğrenci kulüpleri veya deneyimli hocalardan ders alma şanslarının da olduğu ayrı bir gerçeklik. Lisans programlarında okurken üniversite hayatını daha iyi hissedersiniz.

2 Yıllık Ön Lisans Programı Okumanın Faydaları

2 yıllık bölümler dört yıllık bölümlere göre daha az tercih edilmektedir. Küçük bir yüksek okul binası, yeteri kadar hissedilmeyen üniversite ortamı, şehir merkezinden genellikle uzakta veya ilçede olması gibi seçenekler dezavantaj iken birçok avantajı da bulunmaktadır. Öncelikle 2 yıl gibi bir sürede mezun olup lisans mezunlarına göre daha kolay iş bulma şansına sahipsiniz. Herkesin mühendis olduğu yerde teknikerlere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. İyi bir tekniker, mezun bir mühendisten daha yüksek maaş aldığı da birçok sektörde görülen bir durum. Ayrıca okumanız için bir diğer sebep ise DGS adı verilen sınavdır. Örneğin Mimarlık bölümünü istiyorsunuz ama o bölümü kazanacak kadar sınavlarda net yapamıyorsanız sorun değil. Mimari Restorasyon bölümünü rahatlıkla kazanıp 2 senenin sonunda çok daha kolay bir sınav olan DGS ile rahatlıkla mimarlık bölümüne geçiş yaparak tamamlama yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz