Yüksek öğrenimde 4 yıllık fakülteler, aslında ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda alan uzmanlarının yetişmesini sağlayacak bir sisteme sahip olması gerekirken, öncelikli olarak kariyer olasılığı ve mezuniyet sonrası işsiz kalamama düşüncesi seçimleri asıl etkileyen unsur oluyor. Bir anlamda hayallerimiz ve yeteneklerimiz doğrultusunda değil de, gelecek kaygısı doğrultusunda seçimler yapıyoruz. Bu noktada 4 yıllık hangi bölüm okunmalı? Sorusu belirli yaş aralığında ki Türk vatandaşlarının en çok sorduğu soru oluyor.

4 Yıllık Kaç Bölüm Var?

Hali hazırda yaklaşık 400 tane 4 yıllık eğitim veren bölüm bulunuyor. Bu büyük rakam içerisinden sadece bir tanesini seçmek, elbette zor bir kararın alınması anlamına geliyor. Bu bölümlerin içerisinde mezuniyet sonrası iş olanağı ve kariyer seçenekleri oluşturan, KPSS atamalarında geçerliliği ve önceliği bulunanlar, öncelikli olarak tercih edilmesi gereken bölümler. 4 yıllık hangi bölüm okunmalı? Dendiğinde, Dil, sağlık, mühendislik, öğretmenlik ve bilgisayar bölümleri ağırlıklı olarak öne çıkıyor.

Bu bölümlerden mezun birinin KPSS ile atanma olasılığı, diğer adaylara göre çok daha yüksek oluyor. Yanı sıra hem alanında ve hem de başka iş alanlarında çalışma olanağı bulunuyor. Bu kapsamda ele alındığında 4 yıllık hangi bölüm okunmalı? Sorusuna kısa ancak gelecek vad eden bölümler arasında şöyle bir seçki hazırladık;

Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Biyokimya, Eczacılık, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Tıp, Veteriner, Fizik Öğretmenliği, Mimarlık, Otomotiv Mühendisliği, Pilot Eğitimi, Uçak Mühendisliği, Uçak ve Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Sistemler Mühendisliği, Maliye, Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası Ticaret, İlahiyat, Radyo, Televizyon ve Sinema, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Doğu Dilleri ve Batı Dilleri, Fransız Dili ve Edebiyatı)

Burada seçilmiş bölümlerin dışında da birçok bölümün iş olanağı yüksek ve farklı iş kollarında çalışma olanağı bulunuyor. Ancak seçmiş olduğumuz liste, eğer puanınız tutuyorsa öncelikli olarak ele almanız gereken bölümleri içeriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz