haber

İngilizce Konuşma ve Kitap Okuma Egzersizi

İngilizce ders notları paylaştığımız yazı serisinde bu sefer speaking ve reading egzersiz yapıyoruz. Kendini ifade edebilmek ve herhangi bir durumda olayı anlatabilmek İngilizce bilmek anlamına geliyor. İngilizce konuşabilmek için ise bol bol speaking yani konuşma egzersizi şart. Konuşmayı geliştirmek için ise İngilizce okuma egzersizi de elzem. Bu yüzden hem konuşma hem de egzersiz içeriklerine bir göz atalım.

Üçüncü Dersin İçeriği

a) İngilizce’de En Çok Kullanılan 1000 Kelime içerisinde ilk 300’de yer alan kelimelere baktık. Bilmediğimiz her kelime için ödev olarak 10 cümle kuracağız. Bilinmeyen kelimelerin tekrar edilerek hafızaya atılması amaçlanılmaktadır.

b) Herkes özgeçmişini ingilizce olarak sırayla anlattı. Zorlandığımız yerlerde ders hocası tarafından yardımcı olundu. İlk defa konuşma egzersizi yaptığımız için zorlandık diyebilirim.

– Adınız ve soyadınız nedir?

– Nerde doğdunuz?

– Ne zaman doğdunuz? Kaç yaşındasınız?

– Hangi şehirlerde yaşadığınız?

– Hangi okullarda okudunuz? Hangi okullardan mezun oldunuz?

– Mesleğiniz nedir?

– En son bulunduğunuz şehre hangi yıl geldiniz? 

– Varsa eklemek istediğiniz başka şeyler nelerdir?

Yukarıda Türkçe olarak yazdığım sorular ders hocası tarafından ingilizce olarak soruldu ve ingilizce olarak cevap istendi. Elinizden geldiğinde bu cümleleri karşınızda bir turist varmış gibi söyleyin.

c) Özgeçmiş anlatıldıktan sonra Sherlock Holmes hikaye kitabından parça okuduk.

Listening: Sherlock Holmes Speckled Band

1.Derste hikaye kitabının ilk üç sayfasını okumuştuk, 3.derste ise okumaya devam ediyoruz. 2 sayfayı duraksamadan okuduktan sonra başa dönüp cümle cümle çeviri yapıyoruz. Varsa bilmediğiniz kelimeler sözlükten mutlaka anlamlarına bakın. Sherlock Holmes kitabını tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here