2021 yılı askerlik celp dönemleri ile ne zaman askere gideceği hususlarında birçok kişinin araştırma yaptığı bilinmektedir.

Günümüzde vatani görevini yerine getirmek isteyen pek çok kişi gideceği celp dönemi hakkında araştırma yapmaktadır. Birçok kişinin ortak sorusu haline gelen celp dönemlerinin birçok kişi tarafından heyecan ile beklendiğini bilmekteyiz. Sizlerde 2021 yılı celp dönemleri hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda 2021 yılı Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman? Sorusunu cevaplandırmaya çalışarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

2021 Yılı Askerlik Celp Dönemleri

2021 yılı askerlik celp dönemleri pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur. Geçmiş yıllarda askerlik celp dönemleri Şubat, Mart, Ağustos ve Kasım ayları olmak üzere 4 farklı dönem içerisinde görmekteydik. Bu celp dönemleri yoğunluğa bağlı olarak 1-2 hafta ertelenebilmekteydi. Fakat günümüzde 7179 sayılı Asker Alma Kanununda yapılan değişiklikler ile birlikte celp dönemlerinin ihtiyaca binaen arttırılabileceği dile getirilmiştir. Yani bu süreç içerisinde de 2021 yılında yapılacak olan resmi açıklamaları beklememiz gerekmektedir. Fakat 2020 yılında olan düzenlemelere ve yapılan işlemlere ilişkinde sizlere bilgiler aktaracağız.

Askerlik sisteminde köklü bir düzenlemenin yapılması ile artık tek tip askerlik düzeni oluşturulmuş oldu. Tek tip askerlik kanunu ile birlikte vatani görevini yapacak olan birçok kişinin yapacağı askerlik süresi de 6 aya indirilmiştir. 2021 yılı itibari ile 1999 doğumlularında askerlik vaktinin gelmesi yani 1999/1 – 1999/2 celp dönemleri hakkında araştırma halen sürmektedir. Sizler için celp dönemleri hakkında açıklamalarda bulunarak ne zaman askerlik yapmanın daha avantajlı olduğu konusunda da bilgiler paylaşacağız.

2021 Yılı Hangi İl Ne Zaman Asker Gönderimi Yapıyor?

2021 yılı celp dönemlerinde hangi ilin ne zaman askere gönderdiğine ilişkin olarak kulaktan duyma bilgiler dışında bir bilgi yer almamaktadır. Çünkü il il askere gönderim yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum tamamen çok çok geçmiş yıllara dayatılan kulaktan dolma bilgilerden öteye gitmemektedir. Celp dönemleri ihtiyaca binaen her ay içerisinde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra genellikle gidilen veya askere çağrılan dönemler her yılın Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarından oluşmaktadır. Bundan dolayı askerlik şubesine yapmış olduğunuz başvurular neticesinde belirlenen celp dönemleri içerisinde askerliğe müracaat edebilmektesiniz.

2021 Yılında Ne Zaman Askere Giderim?

2021 yılında vatani görevini yapmak isteyen birçok kişi hangi celp döneminde askere gideceği hakkında araştırma yapmaktadır. 2021 Yılına dair resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, 2020 yılında ki celp dönemleri ve sevk tarihlerinin aynı olacağı hakkında düşünceler bulunmaktadır. Resmi bir açıklama olmaksızın 2021 yılı celp dönemlerinde ilk 3 aylık periyotta (30 Ocak – 28 Şubat – 20 Mart) yani 2020 yılına benzer bir şekilde olacağını düşünmekteyiz. Diğer celp dönemlerine ilişkin açıklamalarında resmi kaynaklar üzerinden takibinin yapılması gerekmektedir.

Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Giderim?

Tecil bozdurarak vatani görevini yapmak isteyen birçok kişi tecil bozdurduktan sonra hangi dönemde askere gideceği konusunda sıkı sıkıya bir araştırma yapmaktadır. Değişen Asker Alma Kanunu ile birlikte sizlerinde tecil bozdurduktan sonra belirlediğiniz celp dönemlerinde askere alınmanız mümkün hale gelmiştir. Muayene ve tecil işlemlerinin tamamlanmasına müteakip Askerlik Şubesinde sizlere hangi celp dönemini tercih edeceğiniz hakkında bilgiler sorulmaktadır. Bu celp dönemlerini kendinizce en uygun vakti belirleyerek seçim yapabilmeniz mümkündür.

1999/1 Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman Açıklanır?

30 Kasım 2020 tarihi itibari ile son başvurulan yapıldığı askerlik celp dönemleri 2021 yılında vatani görevini yapacak birçok asker adayı için araştırılan bir konu haline gelmiştir. Henüz resmi kaynaklardan yapılan bir açıklama bulunmadığından dolayı bu 1999/1 döneminin ne zaman askere çağrılacağı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Geçen yıl yapılan çağrılarda kişilerin celp dönemlerine ilişkin bilgileri Ocak ayı ortalarında E-Devlet sistemi üzerinden öğrenilmesi sağlanmıştır. Bizlerinde burada yapacağı celp dönemlerinin açıklanması hakkındaki resmi açıklamayı beklemek olacaktır.

2020 yılında açıklanan celp dönemlerini incelediğimizde, il grubun 30 Ocak 2020 tarihinde, ikinci grubun 26 Şubat 2020 tarihinde, 3. grubun ise 19 Mart 2020 tarihinde olmak üzere Ocak, Şubat ve Mart aylarında sevke tabi olacakları belirtilmişti. Bizlerinde tahmini olarak 2021 yılında bu aylarda celp dönemi oluşturulacağını düşünmekteyiz.

2021 Yılı Celp Dönemleri Ne Zaman?

2021 yılı celp dönemleri, sene sonunun gelmesi ile birlikte son zamanların en popüler konusu haline gelmeyi başarmıştır. 2021 yılında vatani görevini yerine getirmek isteyen birçok kişi hangi celp döneminin olduğu ve hangi celp dönemini tercih etmesi konusunda çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, edinmiş olduğumuz bilgi ve tecrübelerimize dayanarak sizlere celp dönemlerinin hangi tarihler olduğuna dair bilgiler vererek yazımızı güncel olarak tutmaya devam edeceğiz.

2021 Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman?

2021 yılında dair askerlik celp dönemi tarihleri hakkında resmi bir açıklama yapılmadığı hakkında sizlere bilgi vermiştik. Genellikle yılda 4 kez yapılan celp dönemlerinin artık her ay yapılabileceği hakkında da büyük bir söylenti dolanmaktadır. Sizler için tahminime göre yapılacak olan celp dönemlerini listeledik.

  • 2021 Şubat Ayı Celp Dönemi:

    Şubat Ayı Celp Dönemi genellikle askerliği sene başında hemen aradan çıkarmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Fakat 2020 yılında Şubat ayında sevke tabi olan birçok askerlerin Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu celp döneminin uzatıldığını sizlere belirtebiliriz.

  • 2021 Mayıs Ayı Celp Dönemi: 2021 yılında yaz aylarında askerlik görevini tamamlamak isteyenler Mayıs ayı celp dönemini oldukça çok tercih etmektedir. Fakat diğer dönemlere göre tercih edilme çoğunluğu bu dönemde oldukça azdır. Yaz tatilini kaybetmemek isteyen birçok kişi tercihini diğer celp dönemlerinden yana kullanmaktadır.
  • 2021 Ağustos Ayı Celp Dönemi: Ağustos ayı celp dönemleri askerlik yapanların en çok tavsiye etmiş olduğu celp dönemleri arasında yer almaktadır. 6 Aylık celp dönemleri arasında en çok tercih edilen dönemler içerisinde yer alan bu dönemi şimdiden birçok asker adayının gözüne kestirmiş olduğunu görebilmekteyiz. Hem yaz aylarından hem de kış aylarından dışarıda istifade etmek isteyen birçok kişi Ağustos Ayı Celp Dönemini tercih etmektedir.
  • 2021 Kasım Ayı Celp Dönemi: Celp dönemleri arasında askerliğini kışa denk getirerek çabuk bir şekilde bitirmek isteyenlerin en çok tercih etmiş olduğu celp dönemi Kasım ayı celp dönemidir. Kış şartları biraz zorlu olsa da, kış aylarında askerlik yapmak isteyen birçok kişi Kasım ayı celp dönemini tercih etmektedir.

2021 Yılı İllere Göre Şubat Celp Dönemi

2021 yılı Şubat celp dönemi için tercihte bulunacak olan adayların yoğun bir araştırma içerisinde olduğunu bilmekteyiz. Öncelikle bilmenizi isteriz ki, illere göre celp dönemi ayrımı söz konusu değildir. Yapılacak olan resmi açıklamaların takibi ile belirli celp dönemleri üzerinde asker alma işlemi yapılmaktadır. Son düzenlemelerde ise her ay asker alınacağı belirtilmiştir. Genellikle Aralık ayında 2021 yılına dair celp dönemlerinin ne zaman olacağı ve sizlerin hangi celp dönemine tabi olacağınız hakkında açıklama tarihi verilmektedir. Bu süreçten sonra ise belirlenen tarihte E-Devlet üzerinden giriş yaparak hangi celp dönemine tabi olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Şuanda yapılan herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Şimdilerde herkeste astsubay yapma merakı var. Ben meslekten kaybetmiştim yada kendimi şanssız gördüm. Mühendislerde 70-75 gün civarı yanılmıyorsam acemilik dönemi oluyor askerde. Dedim o sürede maaş alamayacağım nasıl olsa en iyisi 5 ay kısa dönem yapar gelirim. Birde nerede yapacağınızın da garantisi yok. Benim Bursa Gemlik çıkmıştı askerlik yerim. Öyle güzel bir yer olacağını bilsem ömür boyu yapılır askerlik ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz