2021 LGS Ne Zaman Yapılacak?

8.sınıf öğrenci ve velileri son dönemlerde 2021 LGS ne zaman, hangi sorular çıkacak ve sınav giriş yerleri nerede gibi birçok sorunun cevabını arıyor.

2021 LGS ne zaman yapılacak? sorusu bu yıl Liseye Geçiş Sınavına girecek olan tüm öğrencilerin olduğu kadar velilerin de en çok merak ettiği sorulardan biridir. Genel itibariyle her yıl haziran ayının birinci haftası gerçekleştirilen 2021 LGS Sınavı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl 5 Haziran 2021 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.  8.sınıf eğitim müfredatı esasına dayalı olarak gerçekleştirilecek Lise Geçiş Sınavı aynı gün içerisinde ve iki bölüm şeklinde uygulanacak ve sınavda toplam 90 soru yer alacak.

2021 LGS Sınav Yeri Sorgulama

Öğrenciler okulları ile ilgili sınav notlarından devamsızlıklarına kadar pek çok bilgilere kolaylıkla erişim sağlayabildikleri e okul sistemi üzerinden LGS sınav giriş yerlerine de kolaylıkla erişim sağlayabilecekler. Sınav yerlerini açıklayacak olan Millî Eğitim Bakanlığı tüm öğrencilerin sınav giriş yerlerine internet üzerinden ulaşmaları konusunda kolaylık sunmaktadır.

LGS’ye girecek olan öğrenciler eba öğrenci giriş ekranına girerek kullanıcı ad ve şifreleri ile giriş yapabilmektedirler. Öğrenciler, okul müdürlüklerine başvurarak sorumlu öğretmen yardımıyla sınav giriş belgelerinin mühürlü çıktılarını alabileceklerdir.

2021 LGS Sınavla Öğrenci Alacak Liseler

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yönergeye göre; sosyal bilimler liseleri, fen liseleri, proje uygulanan liselerle meslek ve teknik Anadolu liselerine giriş yapılabilmesi için sınav şartı aranmaktadır.

Sınavsız Öğrenci Alacak Liseler

Millî Eğitim Bakanlığı sitesinde yer alan yönergeye göre sınavla öğrenci alacak liselerin dışında kalan, ortaöğretim kayıt ve kılavuzu ile belirlenen esas ve usullere göre öğrenci alan kurumlar sınavsız olarak öğrenci alacaktır.

LGS Sınavında Hangi Sorular Çıkacak

Liseye geçiş sınavı eba uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim derslerinde de görülen dersler baz alınarak sayısal ve sözel olarak iki bölüm şeklinde gerçekleştirilecektir. Sınavın sözel bölümünde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları yer alacak. Sayısal bölümde ise Fen Bilimleri ve Matematik soruları olacak.

2021 LGS Örnek Soruları

LGS’ye katılacak olan öğrencilerin geçirdikleri uzaktan eğitim sürecine destek olmak isteyen MEB her ay çocukların çalışmalarını kolaylaştırmak adına örnek sorular yayınlamaya devam ediyor. Söz konusu örnek soruları değerlendiren birçok öğretmen evde bu sorular ışığında çalışan çocukların sınavda istedikleri başarıya rahatlıkla ulaşabilecekleri görüşünde birleşiyor. Yayınlanan soruları inceleyen eğitmenler, okumayı seven öğrencilerin lehine bir LGS olacağını belirtiyor.

Öğrencilerin sorularda bilgilerini kullanmalarının yanı sıra bilgiden bilgi üretmeyi ve disiplinler arası ilişki kurma becerilerini geliştireceklerini belirten öğretmenler sınavın ezbere dayalı eğitim sistemini geride bırakacağı görüşündeler.

Pandemi dolayısı ile çok uzun zamandır eba öğrenci girişi yardımıyla derslere uzaktan katılım sağlayan öğrenciler 2021 lgs’de çıkacak olan soru türleri ile ilgili oldukça kaygılılar. Her ne kadar Millî Eğitim Bakanlığı Eba öğretmen hizmeti ile çocukları desteklemeye çalışıyor olsa da yalnızca sınava girecek çocuklar değil velilerde çocuklarını desteklemek adına ne yapacakları konusunda bir kaos yaşamaktadır. Bu konuda en önemli nokta kuşkusuz verimli bir çalışma programı hazırlayarak uygulamaktır.

Kendinizi sınava daha iyi hazırlamak için LGS deneme testlerimizi çözebilirsiniz.

Verimli LGS Çalışma Programı

Her sınavda olduğu gibi LGS’de de başarılı olabilmek için planlı ve düzenli bir çalışma programı uygulamak gerekmektedir. LGS’ye girecek olan öğrenciler geleceklerini büyük bir ölçüde etkileyecek olan bu sınav için yalnızca e-okul üzerindeki kaynaklardan değil LGS geçmiş sınav soruları ve farklı soru kaynaklarından da yararlanmalıdırlar.

Oldukça sistemli bir sınav olan LGS için hazırlanacak olan çalışma programının da kuşkusuz sistemli olması gerekir. Bu nedenle eba giriş öğrenci girişi yardımıyla sorumlu olunacak tüm ders ve konuları gözden geçirerek gün gün çalışma programı hazırlanmalı ve söz konusu programa uymaya özen gösterilmelidir.

2021 LGS’ye Kaç Öğrenci Girecek

2013 – 2014 öğretim döneminde 4+4+4 sisteminin kurbanı olan öğrenciler de dahil olmak üzere toplam 1,6 milyon çocuk birinci sınıfa başladı. Her yıl yaklaşık 1,2 milyon çocuğun eğitim hayatına başladığı düşünüldüğünde bu yıl LGS’ye girecek 8.sınıf öğrencilerinin geçtiğimiz yıllara oranla 400 bin kişi daha fazla olduğu görülmektedir.

LGS’ye katılım oranın yüzde 88 olduğu göz önüne alındığında 2021 LGS sınavına yaklaşık olarak 1,4 milyon öğrencinin gireceğini söylemek mümkün. Bu öğrencilerden ne kadarının örgün eğitime geçeceği ne kadarının açık lise programlarını tercih edeceği ise ancak sınavın ardından gerçekleştirilecek yerleştirmelerden sonra ortaya çıkacaktır.

1 Yorum

  1. LGS 5 Haziran 2021 de sınav var. Bu yarışta nasıl bir puan alacağız bilemiyorum. Matematik, Türkçe, Fen bu derslerde başarılı olmak sınavı kazanmak demek özellikle Matematik katsayı nedeniyle bu üç dersten iyi puan alırsak çok güzel bir okula girebiliriz. Tabi sadece bu ç dersten ibaret değil İnkılap, İngilizce, din bu derslerden de full yapılırsa yapamadığımız matematik Türkçe ve fen için bir alternatif olabilir. Ne dersek diyelim bu sınavda çalışan kazanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz