İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) ya da eski ismiyle Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nın (PYBS) 2020 yılı etabı için sınava girecek öğrencilerin araştırması devam ediyor. Merak edilen tek konu, MEB bursluluk sınavının başvurularının biteceği tarihinde! Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman bitecek? En önemli konu ise 2020 İOKBS sınavı ne zaman? Bu sınav ile ilgili tüm soruların cevabı bu makalemizde.

2020 yılı itibariyle yapılacak olan MEB Bursluluk sınavı başvurusu için geri sayım başladı. Yüz binlerce adayın katılım sağlamak için araştırmalarına başladığı bursluluk sınavı, her yıl olduğu gibi bu yıl da nisan aylarında gerçekleştirilecek. Peki, bursluluk sınavının 2020 yılı takvimi hakkında merak edilenlere göz atalım… Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan bursluluk sınavı için 5 Şubat tarihinde başlayacak başvurular hala devam ediyor. Bakanlık tarafından tahsis edeceği burs imkanından faydalanmak isteyen bireyler, 25 Nisan tarihi itibariyle girecekleri sınav için başvuru işlemlerini E-Okul üzerinden 17 Şubat tarihine kadar sürdürecek. Bursluluk sınavının sonuçları ise 3 Temmuz 2020 tarihi itibariyle katılımcılar tarafından öğrenilebilecek. Sınava giren öğrenci adaylar, kendilerine burs verilip verilmediğini görebilecek.

İOKBS Başvuruyu Nasıl Yapacağınızı Öğrenin!

Burs almanız için daha doğrusu burs almaya hak kazanmak adına gireceğiniz bu sınava, diğer yıllara göre daha fazla katılımcı yer alıyor diyebiliriz. İOKBS ve PYBS olarak da bilinen ve 5-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtilen bursluluk sınav başvurusu E-Okul üzerinden tamamlanabileceğini lütfen unutmayınız. Başvuru şartlarını yerine getirmeyen ya da taşımayan sınav adaylarının, bursluluk sınavını kazansalar bile burs almaya maalesef hak kazanamayacaklar! Sınav için sonuçlar 3 Temmuz tarihinde yayımlanacak olup yine E-Okul üzerinden sonuçları görebileceksiniz.. Belirtmekte fayda var ki Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, bu sınava girebilmek adına başvuruda bulunamayacak. Yine Aile geliri MEB’in belirlediği rakamın üstünde kalan sınav adaylarının bursluluk başvurusu ise yine kabul görmeyecek. Aile bireyleri kazançlarını ”EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ile velisi olduğunuz öğrencinin okuluna iletmeniz gerekecektir.

ÖNEMLİ NOT: Bursluluk sınavı başvurusu E-Okul üzerinden 5-17 Şubat tarihinde gerçekleştirileceğini lütfen unutmayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz