Lisans ve Ön Lisans Taban Puanları

2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı. Üniversite taban puanları nedir? Kim hangi puanla hangi bölüme yerleşti? Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü en son kaç puanla öğrenci aldı? Hangi bölüm kaç öğrenci alıyor? Tercih etmek istediğim üniversitelerin kontenjanları neler?Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli? Üniversite tercihi yapabilmek için puanım en az kaç olmalı? Gibi tüm sorularınızın cevaplarına yer vermeye çalıştık.

Kılavuzda yer alan Tablo3 ve Tablo 4 ile üniversite taban puanları yönergeleri belirlendi. 2017 yılında YGS ve LYS sınavlarına giren öğrencilerin ortalama puanları üniversitelere yerleştirmede esas alınacaktır.Hatırlayacağınız üzere ön lisans yani 2 yıllık fakültelerden tercih yapmak isteyenler YGS puanıyla, lisans yani 4 yıl ve üzeri fakültelerden tercih yapmak isteyenler ise YGS ve LYS puan ortalaması ile atanmaktadır. YGS puanının yüzde 40’ı, LYS puanının ise yüzde 60’ı alınarak lisans yerleştirme puanı ortaya çıkıyor.

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Üniversite tercihleri bu yıl 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında . Bu tarihler arasında Tablo 3 ve Tablo 4 incelenmelidir. Tablo 3 ve Tablo 4’te yer alan açıklamalar baz alınarak üniversite tercihleri yapılmalıdır. Kılavuzda yer alan açıklamalardan en önemlilerine özetle bakalım:

  • YGS puanlarından bir tanesi 150 puan veya üzeri olmayan öğrenciler tercih yapamazlar.
  • LYS puanlarından bir tanesi 180 puan veya üzeri olmayan öğrenciler LYS puanıyla tercih yapamaz, sadece YGS puanıyla ön lisans bölümlerini tercih edebilir.
  • Kılavuzda yer alan puanlar 2016 yılında yerleşen öğrencilerin en son kaç puanla o bölüme yerleştiklerini gösterir. 2017 yılındaki taban yani en düşük girme puanı değişebileceğinden puanınız yüksek olsa da giriş garanti değil.
  • Toplam tercih yapılabilecek lisans ve ön lisans bölüm sayısı 24 tanedir. En sevdiğiniz ve en çok okumak istediğiniz 24 tane bölümü özenle ve sabırla listeleyin, tercih yapma hakkınızı kullanın.
  • Tercihler açıklandığında yerleşemeyenler “Ek Yerleştirme” döneminde 15,00 TL ücretle tercih yapabilecekler. Hangi bölümlerin boş kaldığı ÖSYM tarafından açıklanacak.

Kılavuzda yer alan ve sizi ilgilendiren tüm açıklamaları tek tek okumanızda yarar var.İkinci sayfadaki başlıklardan tüm başlıkları ve tabloları görebilirsiniz. Ayrıca tercihlerde ana tablo olan Tablo 3 ve Tablo 4 2017 üniversite taban puanları da kılavuzda. PDF formatında İndir ya da Önizle.

2017 ÖSYS Kılavuzu ve Taban Puanları 

Tablo 3A ile Öğrenci Alan ÖnLisans Bölümleri Taban Puanları ve Kontenjanları

YGS puanı ile 2 yıllık bölümleri tercih etmek isteyen öğrenciler Tablo 3A’yı dikkate alacaktır.2017 2 yıllık bölümler ve taban puanları için 3A tablosu doğru adres. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 olmak üzere toplam 6 YGS puan türü Tablo 3A içerisinde görünmektedir. 6 farklı puan türü ile tercih imkanı sunan bu tabloda tüm üniversitelerin bölümleri ve kontenjanları yer alıyor. Tablo 3A’daki özel koşul ve şartlar üstte paylaştığımız  kılavuzun 531.sayfasından itibaren yazmaktadır.

Tablo 3A İndir veya Önizle (ÖN LİSANS)

Tablo 4A ile Öğrenci Alan Lisans Bölümleri Taban Puanları ve Kontenjanları

LYS ve YGS puan ortalaması ile lisans programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler Tablo 4A’yı dikkate alacaktır.2017 4 yıllık bölümler için doğru adres 4A tablosu. Tabloda yer alan bölümler 4 yıl ve daha fazla öğrenim süresi olan bölümlerdir. Tablo 4A’da yer alan bölümler MF, TS, TM puan türleri ile öğrenci kabul etmektedir. Burada belirtmemiz gereken önemli bir bilgi ise bazı bölümlerin YGS puan türleri ile de aldığıdır. YGS puan türü ile 4 yıllık fakültede okumak isteyenler de Tablo 4A’daki bölümlere mutlaka göz atmalıdır.

MF, TS, TM ve YGS puan türleriyle tercih imkanı sunan bu tabloda tüm üniversitelerin bölümleri ve kontenjanları yer alıyor. Tablo 4A’daki özel koşul ve şartlar üstte paylaştığımız  kılavuzun 531.sayfasından itibaren yazmaktadır.

Tablo 4A İndir veya Önizle (LİSANS)

Okulsayfam ailesi olarak tüm öğrencilere mutlu, huzurlu ve sağlıklı yarınlar diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here