2015 (ÖSYS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

YGS ve LYS’ye giren yüzbinlerce öğrenci için şimdi tercih zamanı. Taban puanları belli oldu. Lisans(4+ yıllık) ve Yüksekokul(2 yıllık) okumak isteyen adaylar 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında tercih yapabilecek.

Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini İnternet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

DİKKAT : Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak. Açıklamaları mutlaka okuyun ve kontrol edin.

YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. LYS puanlarından 180’in altında olanlar için de ilgili Y-LYS puanı hesaplanmayacaktır.

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/OSYS/2015-OSYSKONTKILAVUZU23062015.pdf

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz