Teknoloji Devleri Çalışanlarına Ne kadar Maaş Veriyor?

Korona döneminde bir çok sektör ağır darbe yerken teknoloji şirketleri büyümeye ve çalışan almaya devam etti. Bu şirketler tarafından yazılım, yapay zeka, sistem geliştirme ve pazarlama alanlarında geçen yıl yüz binlerce iş ilanı yayınlandı.

ABD’li teknoloji endüstrisi derneği CompTIA, temmuz ayı başlarında koronavirüs pandemisine rağmen sektörde geçen yılın 10 ayında istihdam artışı olduğunun belirtti.

Haziran ayında yazılım ve uygulama geliştiricileri, BT destek uzmanları ve proje yöneticileri, sistem mühendisleri, mimarları ve yüksek talep gören sistem analistleri için 300 binden fazla iş ilanı verildi.

Business Insider, şirketlerin mühendisler ve diğer kilit rollerde çalışanlara ne kadar ödediğini açıklığa kavuşturdu.

Teknoloji Devleri Çalışanları

GOOGLE

Çalışmak için en iyi yerlerden biri olarak lanse edilen Google’da buna uygun maaş veriliyor. Bir yazılım mühendisine geçen ay yılda  353 bin dolar maaş teklifte bulunuldu. Mühendis ekibinin başında bulunan birinin ise yıllık maaşı 475 bin dolar ile 650 bin dolar arasında değişmekte.

Teknoloji Devleri Çalışanları Amazon

AMAZON

Amazon bulut çözümleri mimarlarına, konuma ve becerilere bağlı olarak yılda 90 bin 800 ila 185 bin dolar arasında ödemede bulunuyor. En yüksek ücretli çalışanlar, taban maaş olarak 185 bin dolar kazanabiliyor.

APPLE

Pazarlama bölümünde çalışan kıdemli personeline yılda  325 bin  dolara kadar maaş veren Apple reklamcılığa oldukça önem veriyor ve pazarlama stratejilerini sürekli geliştiriyor. Şirket, bir dizi iyi ücretli pazarlama işi için vizelere sponsorlukta bulunuyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları Facebook

FACEBOOK

Facebook’ta bir mühendislik direktörü kabaca yılda  360 bin dolar kazanıyor. Geçen yıl işe alınan bir kurum içi reklam ajansı yöneticisi, yılda 330 bin doların biraz üzerinde bir maaş almakta.

Teknoloji Devleri Çalışanları Microsoft

MICROSOFT

Microsoft’un en yüksek ücretli çalışanları arasında yazılım mühendisleri, satış yöneticileri ve araştırmacılar bulunuyor ve  bu doğrultuda bir yazılım mühendisi yılda 250-350 bin dolar arasında maaş alırken, yöneticilik kademesinde maaşlar yılda 600 bin doları görüyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları Uber

UBER

Uber’de kıdemli mühendisler 200 bin  doların üzerinde maaş alabilirken, veri bilimcileri 150 bin doların üzerinde kazanıyor. Kıdemli ürün yöneticileri herhangi bir hisse senedi veya ikramiye hariç yılda yaklaşık 190 bin dolar alıyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları Intel

INTEL

Intel bilim insanlarına , araştırmacılara, yöneticilere, pazarlamacılara ve farklı türdeki yazılım ve donanım mühendislerine güveniyor. Bundan dolayı Intel’de mühendislik yöneticileri yılda 300 bin dolardan fazla kazanıyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları IBM

IBM

Business Insider, IBM’in mühendislere, iş analistlerine ve danışmanlarına, dijital stratejistlere ve daha fazlasına ne kadar ödediğini öğrenmek için Ocak ayından bu yana IBM’in başvurduğu 241 H-1B vizesini analiz etti. Bu verilere doğrultusunda en yüksek ücretli IBM çalışanları yılda  335 bin dolar kazanıyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları SALESFORCE

SALESFORCE

Yazılım mühendislerinin 200 bin dolardan fazla maaş kazanabiliyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları Snapchat

SNAPCHAT

Snapchat, 59 bin dolar  ile 500 bin dolar arasında değişen temel maaşlar sunuyor. Şirketin şu anda 15 ülkede yaklaşık 4 bin çalışanı bulunuyor.

Teknoloji Devleri Çalışanları Waymo

WAYMO

ABD’li otonom sürüç şirketi Waymo, işin türüne ve konumuna bağlı olarak yılda  122 bin dolar ile 300 bin dolar arasında değişen maaşlar veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz