Okul veya iş hayatında bazı bilgileri ezberleyerek öğrenmemiz gerekebilir. Bunu başarmanın en etkili yolu ise ezberlemeyi artıran stratejiler denemektir. Aşağıdaki stratejileri kullanarak ezberleme yeteneğinizi kolayca artırabilirsiniz;

1. Egzersiz Yapın

Hafızanızı ve zihinsel kapasitenizi geliştirmek için düzenli egzersiz yapın. Hafızanızı daima zinde tutmak için haftada en az 5 gün 30 dakika boyunca egzersiz yapmaya gayret edin. Hatta, ezberlemeye başlamadan hemen önce egzersiz yaparak beyninizin hatırlama kapasitesini artırabilirsiniz. 15 dakikalık kısa bir yürüyüş bile ezber yeteneğinizin artmasına yardımcı olur.

2. Yeşil Çay İçin

Ezberlemeye başlamadan önce bir fincan yeşil çay için. Araştırmalar, yeşil çayın diğer içecek türlerine kıyasla beynin bilişsel işlevini daha çok artırdığını gösteriyor. Bundan dolayı, ezber çalışması yaparken bir fincan yeşil çay tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

3. Dikkat Dağıtıcıları Yanınızdan Uzaklaştırın

Ezber yaparken dikkat dağıtıcı unsurları çevrenizden uzaklaştırın. Bu nedenle birşey ezberlerken sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek veya arkadaşlarınızla mesajlaşmak gibi çoklu ve dikkat dağıtıcı faaliyetlerden kaçının. Çünkü, bunlar odaklanma kapasitenizi azaltacaktır. Telefonunuzu bir kenara bırakın, televizyonu kapatın ve ailenizden ders çalışırken sizi rahatsız etmemelerini isteyin. Eğer, Odaklanmakta zorluk yaşıyorsanız, küçük hedefler koymayı ve her buluştuğunuzda kısa bir ara vererek kendinizi ödüllendirmeyi deneyin. Örneğin, 25 dakika çalışmaya odaklanıp ardından 5 dakikalık bir mola vererek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

4. Yeterince Uyuyun

Güçlü bir hafıza ve ezber yeteneği için düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak yataktan kalktığınızda ezberleme konusunda çok daha iyi performans sergileyebilirsiniz. Bunun için günde ortalama 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Son olarak, kaliteli bir uyku sonrası edindiğiniz bilgilerin ve yeni ezberlediğiniz konuların hafızanızda çok daha uzun süre kalacağını unutmayın.

5. Konunun Özetini Çıkarın

Egzersiz ve uyku gibi yaşam tarzınız ile ilgili stratejileri uyguladıktan sonra, herhangi bir metnin veya materyalin nasıl ezberleneceği ile ilgili yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz. Bu amaçla, ezberlemek istediğiniz parçayı okurken her paragrafın kısa bir özetini çıkarın. Konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak, bazı anahtar terimleri ve kavramları ezberlemek için kendi özetleme yönteminizi geliştirin. Gerekirse maddeler halinde ve kısa kısa notlar alarak okumaya devam edin.

6. Küçük Parçalara Bölün

Uzun sayı ve kelime dizilerini ezberlemek genellikle çok zordur. Uzun bir konuyu ezberlemeniz gerekiyorsa, onu küçük parçalara ayırın. Çalışacağınız konuyu paragraf ya da 3-4 cümlelik bölümler halinde ezberlemeye çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, her bölümü aklınızda tutmak için ipucu niteliğinde anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

7. Ezberlenecek Konuyu Gözünüzde Canlandırın

Ezberlemeniz gereken bir konuyu, kolay bir şekilde ezberlemek için onu gözünüzde canlandırın. Daha sonra, zihninizde oluşturduğunuz görseli ezberlemek istediğiniz materyal ile ilişkilendirin. Bu yöntem, insanların isimlerini ezberlemek için de oldukça işinize yarayacaktır. Yeni tanıştığınız iş arkadaşlarınızın adını ezberlemeniz gerekiyorsa, her bir kişinin ismiyle ilişkilendirebileceğiniz bir görseli hafızanızda canlandırabilirsiniz.

8. Yazarak Ezberleyin

Yazarak ezberlemek ezberlemeyi kolaylaştıran en etkili yöntemlerden biridir. Ezberleyeceğiniz bilgileri tekrar tekrar yazarsanız öğrenme hızınız artar. Özetleyeceğiniz bilgileri, anahtar kelimeleri ve daha önce aldığınız kısa notları, yazarak tekrar edebilirsiniz. Bu da sayfalarca bilgiyi ezberlemenize yardımcı olacaktır.

9. Sesinizi Kaydedin

Çalışmak ve ezberlemek istediğiniz herhangi bir konuyu, kendi sesinizi kaydederek öğrenebilirsiniz. Bunun için, ezberlemekte zorlandığınız bilgileri kendi sesiniz ile kaydedin. Gün içerisindeki kısa yolculuklarda bu ses kaydını dinleyerek çok daha hızlı bir şekilde ezberleme yapabilirsiniz.

10. Çalıştığınız Konuyu Kendinize Anlatın

Ezber yaparken çalıştığınız konuyu, kendi kendinize yüksek sesle okuyun. Bilgileri yüksek sesle okumak, kavramları kendinize açıklamak ve hatta çalışırken bu bilgiler hakkında ara sıra yorum yapmak, üzerinde çalıştığınız konuları pekiştirmenize yardımcı olur. Ayrıca, kendi kendinize anlatarak ezber yapmak bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

11. Çalışma Kartları Hazırlayın

Ezberleme yeteneğinizi artırmak için kendi yazınızla çalışma kartları hazırlayın ve bu kartlara günlük olarak göz atın. Çalışma kartları, klasik bir ezberleme aracıdır. Ezberlemeniz gereken konuları çalışma kartınızın bir tarafına, ayrıntıları ve anlamlarını da diğer tarafına yazın. Önce, kartın ön yüzüne göz atın, daha sonra ise arka taraftaki bilgileri kontrol ederek bu bilgileri hatırlayıp hatırlamadığınızı tespit edin. Bu işlemi birkaç gün arka arkaya periyodik olarak tekrar edin. Özellikle, yabancı dil öğrenirken ezberlemek istediğiniz kelimeleri bu yöntemle kolayca hafızanıza kaydedebilirsiniz.

12. Bilgileri Periyodik Olarak Tekrar Edin

Ezberlediğiniz bilgileri pekiştirmek ve unutmamak için birkaç gün ve sonrasında birkaç hafta boyunca tekrar edin. Bir şeyi ezberlemek zaman ve tekrar gerektirir. Ne kadar sık tekrar ederseniz, kalıcılığı da o ölçüde fazla olacaktır. Her gün belirli bir süre ayırarak ilgili konuyu ezberlemeye ve tekrar etmeye özen gösterin. Diğer yandan, ihtiyaç duyacağınız ezberleme süresi konunun miktarına veya uzunluğuna göre değişecektir. Bu nedenle, konunun zorluk derecesine göre ezber planı yapmanız ve yeterli zamanı ayırmanız çok önemlidir.

13. Kendinizi Test Edin

Çalıştığınız materyal üzerinde kendinizi test edin. Ezberlediğiniz herhangi bir bilgiyi kendi kendinize sorular sorarak test edebilirsiniz. Notlarınıza bakmadan bilgileri hatırlamaya çalışın. Eğer, bilgileri kağıda bakmadan doğru bir şekilde hatırlayabiliyorsanız, o zaman ezberlemişsiniz demektir.

14. Öğrendiklerinizi Başkalarına Öğretin

Bir konuyu başkalarına öğretmek, onu hafızanıza kaydetmenin etkili yollarından biridir. Üzerinde çalıştığınız konuyu anladığınızdan ve ezberlediğinizden emin olduktan sonra, bir arkadaşınıza veya ailenizden birine anlatmaya veya öğretmeye çalışın. Anlattığınız kişiden aldığınız geri dönüşlere göre varsa eksik kısımları yeniden ezberlemeye çalışabilirsiniz.

Son olarak, güçlü bir ezber yeteneği için düzenli bir yaşam tarzı geliştirmenin ve sağlıklı beslenmenin oldukça önemli faktörler olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz